Türkiye'de özel sağlık sigortacılığının sağlık hizmeti kullanımına etkisi
Effects on health services use of private health insurance in Turkey
- Tez No: 569501
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHVEŞ TARIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Amaç: Araştırmada Türkiye'de özel sağlık sigortası olan ve olmayan bireylerin sağlık hizmet kullanımı arasında herhangi bir farklılık olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Farklılık bulunması durumunda ise, ne yönde etki ettiğini ve sahip olunan sağlık sigortasının bireyleri hangi tür sağlık hizmetine yönlendirdiğinin de araştırmada ortaya koymaya çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın verileri kolayda örnekleme yoluyla belirlenen İstanbul ve Ankara ilinde ikamet etmekte olan, 459'u özel sağlık sigortasına sahip olmayan, 393'ü özel sağlık sigortasına sahip olan toplam 852 kişiye, araştırmacılar tarafından literatür taraması yoluyla oluşturulmuş bir anket formunun uygulanması ile elde edilmiştir. Katılımcılarasosyo-demografik, ekonomik, sağlık durumları ve son bir yıl içinde sağlık hizmet kullanımı ile ilgili sorular sorulmuştur. Ayrıca bireylere sağlık kuruluşu tercihi ve özel sağlık sigortacılığı hakkında bilgi ve tutumlarını ölçmeye yönelik sorular da yöneltilmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Analizde, Mann Whitney U testi ve Ki kare gibi non-parametrik ve parametrik teknikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to investigate whether there is any difference between health care usage ofindividuals with and without private health insurance in Turkey. If there is a difference, it is aimed to find in which direction does it affect and what kind of health care does it directs individuals to. Methods: A total of 852 people, 459 of whom do not have private health insurance and 393 of whom have private health insurance have been surveyed by the researchers using a questionary that was created by literature review. Participants were asked questions about socio-demographic, economic, health status and use of health services in the last year.In addition,participantswere asked questions to measure their knowledge and attitudes about health care facility preference and private health insurance. The data obtained were analyzed with SPSS package program. In the analysis, non-parametric and parametric techniques such as Mann Whitney U test and Chi square were used. Results: Significant differences were found between the individuals with and without private health insurance in terms of outpatient treatment, surgical procedure, vaccination-immunization, dental treatment, glasses-contact lenses supply and family health center application. In addition, the preference of the groups for health care facilities varies. Conclusion: It has been found that individuals with private health insurance tend to use therapeutic health services rather than preventive health services. Also, the usage of primary health care in this group is lower. Even though private health insurance holders prefer mostly private health service providers and individuals who do not have private health insurance prefer predominantly public health service providers, it is seen that both groups receive services from other health institutions from time to time.