Hipotonik duodenografi
Hypotonic duodenograpy
- Tez No: 569507
- Danışmanlar: DR. EROĞUL CİVELEKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1981
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hipotonik Duodenografi tekniği tüplü ve tüpsüz olarak tatbik edilebilen basit ve emniyetli bir radyolojik muayenedir. Tüplü muayene zor olmakla birlikte gerekli görüldüğünde yapılabilir ve iyi netice alınabilir. Tüplü muayenenin muhtelif şekilleri tezimizde takdim edilmektedir. Tüpsüz veya entübasyonsuz çift kontrast hipotonik duodenografi ise tüplü hipotonik duodenografiye kıyasla daha seri olarak tatbik edilebilen ve aşağı yukarı tüplü muayene ayarında duodenogram elde edilebilen bir muayene metodudur. Yoğun çalışan bir radyoloji kliniği için ve bilhassa stadart mide duodenum muayenesinden hemen sonra tatbik edilebilir pratik ve hasta için de kolay bir metottur. Duodenografi için muhtelif antispazmodik veya antikolinerjik ajanlar kullanılabilir. Literatürde Probantin ve Glukagon en çok kullanılan hipotonik ajanlardır. Almanlar Buscopanı tercih etmektedirler. Biz de ucuz oluşu, kolay bulunması bakımından Buscopanı tercih ve tavsiye etmekteyiz. Buscopan aynı zamanda demonstre edilen filmlerde görüldğü gibi iyi bir hipotoni temin etmektedir. Yan etki nisbeti oldukça düşüktür. Duodenografi pankretikoduodenal bölgenin patolojisini aydınlatan ve bilhassa pankreas başı tümörlerinde kesin teşhise vardıran faydalı bir metottur. Ayrıca duodenum divertiküllerinde lezyonu demonstre etmekte hayli başarılıdır. Tezimizde bu dikkati çekmektedir. Bunun yanında duoden al deformasyonlar, periduodenal iltisaklar, tümörler spazm çözüldükten ve peristaltik aktivite ortadan kalktıktan sonra daha net olarak görümekte ve kesin tanıya daha kolay varılmaktadır. Bulbus ülserlerinde mide duodenum tetkiklerine kıyasla daha başarılı değildir.Duodenografi gereğinde lüzumsuz cerrahi müdahaleden de alıkoymaktadır. Hipotonik duodenogramların mide doudenum tetkikleri ile birlikte değerlendirilmesi daha faydalı olmaktadır. Teknik; glokom, idrar retansiyonu, prostat hipertrofisi ağır serebral skleroz , megakolon, taşiaritmi ve ileri pilos stenozunda kontrendikedir. Ayrıca glukagon kullanılmasının feokromotisom ve insulinomada kontrendike olduğu unutulmamalıdır. Hipotonik Duodenografinin rutin olarak gastrointestinal radyolojide tatbik edilmesini tavsiye ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Summary Hypotonic Duodenography is a simple and safe radiological examination that can be performed with or without tubing. Although scuba examination is difficult, it can be performed when necessary and good results can be obtained. Various forms of scuba examination are presented in our thesis. Double contrast hypotonic duodenography without tube or intubation is an examination method that can be applied more serially than tube hypotonic duodenography and a duodenogram can be obtained in more or less tube setting. It is a practical and easy method for an intensive radiology clinic and in particular for the patient, which can be administered immediately after examination of the stadart gastric duodenum. Various antispasmodic or anticholinergic agents can be used for duodenography. Probantine and glucagon are the most commonly used hypotonic agents in the literature. The Germans prefer Buscopan. We prefer and recommend Buscopan because it is cheap and easy to find. Buscopan also provides a good hypotonia, as seen in the disassembled films. The side effect rate is quite low. In addition, the intravenous route provides a more rapid effect. Duodenography is a useful method that illuminates the pathology of the pancreticoduodenal region and makes a definitive diagnosis, especially in pancreatic head tumors. It is also very successful in demonstrating the lesion in the duodenal diverticulum. This draws attention in our thesis. In addition, duoden al deformations, periduodenal junctions, tumors can be seen more clearly after dissolution of spasm and peristaltic activity disappear and definitive diagnosis is easier to reach. Bulbus ulcers are not more successful than gastric duodenum examinations. Duodenography also prevents unnecessary surgery. Evaluation of hypotonic duodenograms together with gastric doudenum tests is more beneficial. Technical; It is contraindicated in glaucoma, urinary retention, prostate hypertrophy, severe cerebral sclerosis, megacolon, tachyarrhythmia and advanced pilor stenosis. In addition, it should be noted that the use of glucagon is contraindicated in pheochromotisoma and insulinoma. We recommend the routine application of hypotonic duodenography in gastrointestinal radiology.