Hipotonik bebeklerde floresan ın situ hibridizasyon yöntemiyle prader willi sendromunun araştırılması
Research for prader willi syndrome in hypotonic infants by fluorescent in situ hybridization
- Tez No: 316983
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN TÜYSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yenidoğan döneminde ciddi hipotoniye yol açan genetik hastalıklar arasında ilk akla gelen sendromlardan birisi Prader-Willi sendromu (PWS)'dur. PWS neonatal hipotoni yanı sıra, beslenme güçlüğü, karakteristik kraniofasial görünüm ve hipogonadizm ile karakterize, süt çocuğu döneminde ve erken çocukluk döneminde ise motor mental gelişme geriliği ve morbid obesitenin eşlik ettiği bir sendromdur. PWS, paternal kaynaklı kromozomun 15q11.2-q13 bölgesinin ifade eksikliğinden kaynaklanır; olguların %75`ınde paternal 15q11-q13 mikrodelesyonu, %22'sinde maternal uniparental dizomi, %3'ünde sporadik ya da imprinting merkezinin mikrodelesyonu saptanır.Bu çalışmada 0-2 yaş arası hipotonik bebeklerde PWS sıklığının saptanması amacıyla 15q11-13 bölgesindeki mikrodelesyonun varlığı araştırıldı. PWS sendromuna yol açan delesyon büyüklüğü 3-4 Mb olup konvansiyonel sitogenetik yöntemle görüntülemeyecek bir mikrodelesyon olduğu için tanısında Floresan In Situ Hibridizasyon (FISH) yöntemi kullanılmıştır. Hasta grubu olarak seçilen 47 bebeğe önce kromozom analizi yapıldı, sonra 15q11-q13 gen bölgesinin lokus spesifik probu olan Prader Willi/Angelman (SNRPN) probu kullanılarak FISH yöntemi uygulandı. Hastaların beşinde 15q11-13 bölgesinde delesyon saptandı. Sonuç olarak 47 hipotonik bebekte yaptığımız bu çalışmada, PWS'nun yaklaşık olarak %10.6 oranında görüldüğü tespit edilmiştir. PWS'nun erken tanısı yaşamın ileri dönemlerinde oluşabilecek mental retardasyon, obezite, hipogonadizm ve davranış sorunlarının takibi ve tedavisi için önemlidir. Bu sayede ailelere erken dönemde doğru genetik danışma verilebilecek ve ilgili kliniklere yönlendirilebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Prader-Willi syndrome (PWS) is one of the leading causes of the severe hypotonia in the neonatal period. In addition to neonatal hypotonia, PWS is characterized by feeding difficulties, hypogonadism, typical craniofacial appearance, and is associated with mental retardation and morbid obesity during infancy and early childhood. PWS is caused by the lack of expression of paternally derived chromosome 15q11.2-q13 including paternal microdeletion 15q11-q13 in %75 of cases, maternal uniparental disomy in %22 of cases or imprinting center sporadic microdeletion in % 3 of cases.In this study, the presence of a microdeletion in 15q11-13 was investigated in order to determine the incidence of PWS in hypotonic infants between the ages of 0-2. Since 3-4 Mb size of deletions, which cannot determine by conventional cytogenetic method, cause PWS syndrome Fluorescence In Situ Hybridization (FISH) method was used for the diagnosis. After chromosome analysis of 47 infants who were selected as the study group, 15q11-q13 gene region locus-specific probe, the Prader Willi / Angelman (SNRPN) probe, was performed using FISH method. 15q11-13 deletion was detected in five patients. As a result, in this study PWS was found in %10.6 of the 47 hypotonic infants. Early diagnosis of PWS is important for management and treatment of the mental retardation, obesity, hypogonadism, and behavioral problems that may occur in later stages of life. Thus, families may be refered to related clinics and guided by appropriate genetic counseling in very early periods.