AIN tampon tabakaların kalıntı gerilmelerinin HR-XRD ile analizi
Analysis of residual stresses of AIN buffer layers by HR-XRD
  1. Tez No: 569514
  2. Yazar: CELAL AVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, metal-organik kimyasal buhar biriktirme (MOCVD) tarafından safir alttaşlarda biriktirilmiş farklı kalınlıkta AlN tamponlu iki, yüksek elektronlu mobilite transistör yapısı (HEMT) üretildi. AlN tampon tabakası cihazın performansı için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle mozaik model kullanılarak analiz edilen gerilmelerin etkisi gözlemlendi. AlGaN / AlN / GaN hetero-yapıları, X-Ray difraksiyonu (XRD) ve Atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ile incelendi. Yapılarda GaN, AlGaN, AlN katmanlarının mozaikliğini değerlendirmek için mozaik modeli de kullanıldı. Yanal ve düşey kristal büyüklüğü, çıkık, eğim ve leke tabakaları, HR-XRD cihazı ile Vegard ve William Hall (WH) yarı deneysel yöntemleriyle incelenmiştir. XRD sonuçlarına göre; Tampon tabakası kalınlığı azaldıkça, simetrik (002) ve asimetrik zirvelerin (105) pik yükseklik yarı genişliği (FWHM) değerleri artmaktadır. Daha kalın tampon katmanı yapıyı daha fazla kristalize eder. AFM sonuçlarına göre düşük kalınlıkta AlN tamponu daha sık çukurlara ve tepeciklere sahiptir ve daha pürüzlüdür. Sonuç olarak, 520 nm kalınlığında AlN tampon tabakası daha iyi bir yapısal performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two high-electron mobility transistor structures (HEMTs) with different thicknesses of AlN buffer deposited in sapphire substrates by metal-organic chemical vapor deposition (MOCVD) were produced. The AlN buffer layer is of great importance for the performance of the device, so the effect of the wrinkles analyzed using the mosaic model was investigated by AlGaN / AlN / GaN hetero-structures, X-Ray Diffraction (XRD) and Atomic Force Microscopy (AFM). Mosaic model was also used to evaluate the mosaicity of GaN, AlGaN, AlN layers in the structures. Lateral and vertical crystal size, dislocation, slope and stain layers were examined with HR-XRD device and Vegard and William Hall (WH) semi-experimental methods. According to XRD results; as the thickness of the buffer layer decreased, symmetrical (002) and asymmetrical peaks (105) were found to increase FWHM values. The thicker buffer layer the further crystallizes the structure. According to the AFM results, the fine AlN buffer has more frequent pits and strokes and is more rough. Finally, the 520 nm thick AlN buffer layer showed better structural performance.