Etiyopya'nın Somali'ye yönelik dış politakasının etkisi
The impact of Ethiopia's foreign policy towards Somalia
- Tez No: 569542
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CEVAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Etiyopya ve Somali her daim birbirine düşman olmuş, iki ülke hiçbir zaman aralarında barışçıl, karşılıklı dayanışma üzerine kurulu, dostane ilişkiler kuramamıştır. İki ülke arasındaki düşmanlığın tarihi 16. Yüzyıla, Osmanlı'nın Hristiyan Habeşistan Krallığı'na karşı savaş veren Somali Adal Sultanlığı'nı desteklemesine dek uzanır. Somali merkezi hükümetinin çökmesinden ve bölgedeki dengesizlikten istifade eden Etiyopya 1991'den beri Somali'deki farklı muhalif grupların yol açtığı riskleri minimize etmek veya Somali'yi istikrarsızlaştırmak için farklı yollara başvurmak suretiyle Somali'nin içişlerine sürekli karışmaktadır. Etiyopya Somali'de oluşan yeni statükoyu korumak amacıyla bu ülkeye birçok kez müdahalede bulunmuştur. Bu çalışma, Etiyopya'nın 1991-2017 arası dönemde Somali'ye yönelik dış politikasının bu ülke üzerindeki etkisini incelemektedir. Dört bölüm hâlinde kaleme alınan çalışmaya üç temel amaç yön vermektedir: Etiyopya'nın Somali'ye yönelik dış politikasının ve Somali'nin barış süreci üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi; Etiyopya'nın Somali'ye yönelik dış politikasına yön veren faktörlerin tanımlanması; ve Etiyopya'nin Somali'ye müdahalesinin ve islamci militanlara karşi mücadelesinin analiz edilmesi.
Özet (Çeviri)
The Ethiopia-Somalia relations were always hostile and two countries never established peaceful, mutual and friendly relations and this hostile relations date way back to the 16 century after Ottoman supported Somali Adal Sultanate waged a war against Christian Kingdom of Abyssinia. By taking advantage the collapse of Somalia central government and regional imbalance, Ethiopia continuously involved in Somalia internal affairs by using different ways to destabilize Somalia or minimize the risks coming from different opposing factions in Somalia since 1991. Many times, Ethiopia intervened Somalia in order to keep the new status quo. This study examines the impact of Ethiopian foreign policy towards Somalia from 1991 to 2017. The study, which is divided into four chapters, is guided by three objectives that are; to determine the impact of Ethiopia's foreign policy towards Somalia and its impact on peace process, to identify factors that drive the foreign policy of Ethiopia towards Somalia, and to analyze Ethiopian intervention in Somalia and its war against Islamic extremists.