Karabağ savaşı sonrası Azerbaycan'da göçmenlere yönelik uygulanan sosyal politikalar
Social policies for migrants after the Karabakh war in Azerbaijan
- Tez No: 569543
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ülkemiz Türkiye ve çevresinde 21.yüzyıla girerken gerçekleşen ve günümüze değin süren işgaller artarak devam etmiş, bu işgallerin getirdiği kargaşa hem ülkemizi hem Türk-İslam Dünyası'nı hem de diğer ülkeleri etkilemiştir. Arap Baharı ile başlayan olay ve gösteriler Güney Akdeniz'den gelen dalgayı ülkemiz kıyılarına getirmiştir. Bununla birlikte Suriye'de oluşan kargaşa; ülkemize doğru büyük göç hareketlerine sebep olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti bir yandan bu göçe sebep olan unsurlarla askeri yönden mücadele ederken diğer yandan geliştirdiği sosyal politikalar ile meselenin çözümüne ilişkin çalışmalar yürütmektedir. Bu bağlamda kardeş Azerbaycan Cumhuriyeti'ni düşündüğümüzde Azerbaycan Devleti benzer bir sorunla ülkesinin kuruluş zamanında muhatap olmuş ve baş etmek zorunda kalmıştır. Azerbaycan-Ermenistan Savaşı sonrasında Azerbaycan ülkesi işgal edilmiş ve bir milyonu aşkın Azerbaycan Türk'ü doğduğu topraklarını terk etmek zorunda kalmıştır. Tezin ilk bölümünde Türkiye Cumhuriyeti ile benzer birçok sorunu ve uygulaması bulunan Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bu sorunlar ile nasıl karşılaştığı, sorunun öncesinde neler yaşadığı, sorunun ortaya çıkmasına sebep olan nedenler ile dünya kamuoyunun meseleye yaklaşımı incelenmiştir. İkinci bölümde ise Karabağ Savaşı'nın Azerbaycan iç politikasında nasıl aksaklığa neden olduğu, ekonomisine nasıl etki ettiği, göçmenlerin yaşadıkları sorunlar ele alınmıştır. Son bölümde Karabağ Savaşı'ndan bu yana göçmenlerin barınma ve konut ihtiyacı başta olmak üzere; eğitim, sağlık, güvenlik alanlarında yapılmış çalışmalar ile uluslararası teşkilatların rollerine değinilmiştir. SSCB'nin dağılmasından sonra Azerbaycan Cumhuriyeti, bağımsızlığı uğrunda pek çok şehit vermiştir. Verdiği mücadele ile günden güne güçlenen ordusu ve kararlı dış politikasıyla Azerbaycan; işgal edilmiş topraklarını özgürleştirerek, topraklarında hâkim olmayı, hakkı olan bu topraklara halkının tekrar dönebilmesini sağlamak için çalışmaktadır. Diğer yandan Karabağ bölgesi emperyal devletlerin etki alanı altında kalarak bugüne değin istikrarsızlık alanı haline getirilmeye çalışılmıştır. Dünya kamuoyu yaşanan işgal ve katliamı engelleyemediği gibi bugün dahi meseleye karşı duyarsız bir tutum sergilemektedir. İnsanlık vicdanı açısından günümüz dünyasının devletlerinin çok büyük bir tezadı vardır ki; tüm belge ve dokümanları ile yakın tarihimizde gerçekleşen bu elim vakaya karşı dünya kamuoyu tepkisiz kalmaktadır. Belge ve bilgiden eksik olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin Anadolu'da verdiği mücadele esnasında Türk milletini arkasından vurması sebebiyle tehcire maruz kalan Ermenileri katliam iddiasıyla koşulsuz desteklemektedirler. Bu sebeple Karabağ, dünya kamuoyunun ve emperyal devletlerin insafına bırakılamayacak kadar önemlidir.
Özet (Çeviri)
The occupations that happened and still continuing when entering to 21st century, our country Turkey and its around has been effected with there chaos, Turkish-Islam World as well. These shows and happens which started with Arab Spring brought the waves from South Mediterrenean to our country. This chaos happened in Syria, caused a huge migration to Turkey, our country. Rebuplic of Turkey works on the social and political methods to struggle the reasons of migration also from point of security&military. In this sense, when we think Azerbaijan State also had some struggles and deal with it when their establishment. After the war of Azerbaijan-Armenia, Azerbaijan occupied and over a million Azerbaijan Turks had to aband their country. The first part of dissertation explains the similarity, conditions, problems as our country Turkey, how Azerbaijan State struggle against these, before this chaos and occuring reasons also researching world surveys. On the second part of dissertation explains the troubles of reasons that caused this chaos after Karabag War in Azerbaijan states' domestic policity how effect their economy, migrants' problems, education - health-security workings and foreing relation roles. . After dividing SSCB, Rebuplic of Azerbaijan falled many martieries for the independent Azerbaijan a country that struggled against this chaos with its army getting stronger day by day, determined foreing policity, working for its public to provide their an independent land that already their right. On the other hand, Karabag region has been effected under emperial states, brought as inconsistent region until today. World Survey did not block anything and even today has no sense against this situation such as Bosna. Humanity of conscience there is an oppositeness, today's world states even all the documents still got no sense but lack of information they supporting Armenians against the Turkish people, during struggle Anatolian, Turkish people betrayed Armenians even there is not information and they named this as Massacre. For this reason, Karabag is so important to not leave it the mercy of these emparial states and surveys.