Geleneksel ve yeni medyanın haber değeri kriterleri bağlamında karşılaştırmalı analizi: Hürriyet Gazetesi ve ensonhaber.com örneklemi
Comparative analysis in the context of traditional and new media's news value criterias: Sample of Hürriyet Newspaper and ensonhaber.com
- Tez No: 569568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma kapsamında geleneksel gazete ile internet haber sitelerinin haber üretim süreçlerinde haber değerleriyle olan farklılıkları ele alınmıştır. Yeni medyanın kendine özgü teknolojik ve teknik alt yapısının haberlerin üretim ve dağıtımında etkili olduğu tespit edilen bu araştırmada geleneksel medyayı temsilen Hürriyet gazetesi, yeni medyayı temsilen bir internet haber sitesi olan ensonhaber.com sitesi incelemeye alınmıştır. Bu amaçla yürütülen çalışmada Hürriyet gazetesi ve ensonhaber.com haber sitesinin 26 Ocak-4 Şubat 2018 tarihleri arasındaki haberleri ele alınmış ve bu haberler ortak kategorilerde toplanarak analiz edilmiştir. Elde edilen haberlerden yola çıkarak bir olayın haber olabilmesi değerini ölçen haber değeri kriterlerinden Galtung ve Ruge'un 12 haber değer kriteri göz önünde bulundurulmuş ve haberler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmasının sonunda haber değer kriterlerinden ritim, devamlılık ve olumsuzluk unsurlarının internet gazeteciliğinde önemli görüldüğü tespit edilmiştir. Ancak geleneksel gazetedeki haber değerlerinden kompozisyon, uygunluk gibi unsurların internet gazeteciliğinde daha geri planda olduğu sonucuna varılmıştır. Bundan dolayı internet gazeteciliğinin haber değerleriyle olan ilişkisinin hala tam anlamıyla oturmadığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study aims to find, the relationship differences between traditional newspaper and internet news sites and news values in news production processes. In this research, which was found to be effective in the production and distribution of news, the Hürriyet newspaper, which represents the traditional media, and the internet news website, ensonhaber.com, which represents the new media, were examined. Hürriyet Newspaper and the news website ensonhaber.com choosen the news published between January 26 and February 4 , 2018 are analyzed. Based on the news obtained, Galtung and Ruge's 12 news value criteria used and the news was analyzed by the content analysis method. At the end of the study, rhythm, continuity and negativity elements were found to be important in internet journalism. However, it was concluded that the composition and conformity values in the traditional newspaper were more in the background than in internet journalism. Therefore, it is possible to say that the relationship of the internet journalism with the news values is still not fully established.