Dimitris Papaioannou ve Edafos Dans Tiyatrosu
Dimitris Papaioannou and the Edafos Dance Theatre
- Tez No: 569586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SEVİM SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dans ve tiyatro disiplinlerinin birleşiminden ortaya çıkan 'dans tiyatrosu' sahne sanatlarına yeni bir soluk kazandırmıştır. Bu çalışmanın amacı, Dimitris Papaioannou ve Edafos Dans Tiyatrosu'nun, dans tiyatrosuna olan katkısını araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda Edafos Dans Tiyatrosu'nun ve Dimitris Papaioannou'nun çalışmaları incelenip yorumlanmıştır. Çalışmanın girişi bölümünde, dans-tiyatro ilişkisi üzerine durularak 'melezlik' kavramı açıklanmıştır. Geçmişten günümüze yukarıda adları geçen iki sanat dalının, birleştiği ve kesiştiği noktalar incelenmiştir. 20.yüzyılın ilk çeyreğinden günümüze uzanan süreçte dans-tiyatro birleşiminden ortaya çıkan çalışmalar ve kişiler çalışmanın birinci bölümünü oluşturmaktadır. Bu çalışma yapılırken dans tiyatrosunun gelişiminde belirleyici rol oynayan; Pina Bausch ve Wuppertal Dans Tiyatrosu, Folkwang Okulu ve Kurt Joos'un katkıları araştırılmıştır. Bu araştırma ve bulgular ışığında çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde, Dimitris Papaioannou ve kurucusu olduğu Edafos Dans Tiyatrosu'nun eserleri dört ana başlık üzerinden (Robert Wilson'ın İzler, Kapın Butoh İzleri, Varoluş Temalı Eserler ve Mitolojik Kaynaklı Eserler) incelenerek, yorumlanmıştır. İncelenen eserler yukarıda adları geçen başlıklar göz önüne alınarak seçilmiştir. Bu çalışmanın dans tiyatrosu ile ilgilenen herkese kaynak oluşturması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Emerging with the combination of dance and theatre discipline, 'the dance theatre' has given a new impulse to performing arts. The aim of this study is to research the contribution of the Dimitris Papaioannou and the Edafos Dance Theatre to the dance theatre. In accordance with this aim, the studies of Edafos Dance Theatre and Dimitris Papaioannou have been reviewed, rendered. In the Introductory Chapter of the study, dwelling upon the relation between dance and theatre, the notion of 'hybridism' has been explained. The juncture and intersection points of these two branches of art above-mentioned from past to present have been observed. The studies and persons emerging from the combination of dance-theatre from the time period of the first quarter of the 20th century to the present have constituted the First Chapter of the study. As this research is being made, the contributions of Pina Bausch and Wuppertal Dance Theatre, Folkwang School and Kurt Joos in which they have been playing the determining role for the development of dance theatre, have been examined. In consideration of this research and the findings, in the Second and Third Chapter of the study, the works of art of Dimitris Papaioannou and the Edafos Dance Theatre he founded have been reviewed and rendered through four main titles (The Trails of Robert Wilson, The Trails of Japanese Butoh, Existence Themed Art Works and Mythological Originated Art Works). The reviewed and rendered art works have been chosen in consideration of the main titles above mentioned. This study is aimed to create a resource for everyone who is keen on dance theatre.