Mobil anaokuluna devam eden çocuklara uygulanan drama destekli problem çözme eğitim programının çocukların problem çözme becerilerine etkisi
The effect of drama-supported problem solving training program applied to the children attending mobile kindergarten on children's problem solving skills
  1. Tez No: 569587
  2. Yazar: ELİF SENA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, mobil anaokuluna devam eden çocuklara uygulanan drama destekli problem çözme eğitim programının çocukların problem çözme becerilerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında drama destekli problem çözme eğitim programı hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılında, Mamak Belediyesi'ne bağlı mobil anaokuluna devam eden iki farklı mahalledeki, 23'ü deney 20'si kontrol olmak üzere 43 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada ön test son test, kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Deney ve kontrol grupları rastgele seçilmiştir. Deney grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan drama destekli problem çözme eğitim programı on hafta boyunca haftada bir yarım gün uygulanmıştır. Araştırmanın verileri“Çocuk ve Aile Bilgi Formu”ve“Okul Öncesi Düzeyindeki Çocuklar İçin Problem Çözme Beceri Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır.“Problem Çözme Beceri Ölçeği”ön test olarak deney ve kontrol grubuna uygulanmış ve on haftalık eğitim programının sonunda ölçme araçları son test olarak deney ve kontrol grubuna tekrar uygulanmıştır. Son test uygulamasından üç hafta sonra verilen eğitimin kalıcı olup olmadığını belirlemek için deney grubundaki çocuklara kalıcılık testi yapılmıştır. Drama destekli problem çözme eğitim programına katılan çocukların uygulanan eğitimin etkisine bağlı olarak araştırma sonunda bu eğitime katılmayan çocuklarla arasında farklılığın olup olmadığı, veri dağılımının normal olmaması sebebiyle Mann- Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi yapılarak ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular sonucunda Drama Destekli Problem Çözme Eğitim Programının çocukların problem çözme becerilerine olumlu etki ettiği ve bu etkinin kalıcı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to analyse effect of the drama-supported problem solving training program, applied to the children, attending mobile kindergarten, on children's problem solving skills. Drama-supported problem solving training program was prepared within the scope of the research. The study group of the research consisted of 43 children, attending the mobile kindergarten of the Municipality of Ankara Mamak in the different neighbourhood in 2017-2018 academic year. The research was carried off in three steps: The pre-test, post-test, and experimental design with control group. Experimental and control groups were randomly selected. Drama-supported problem solving training program, which was prepared by the researcher, was applied to the experimental group for a half day in a week for ten weeks. The data of the study were collected through“Child ve Family Information Form”,“Problem Solving Skills Scale for Children who are in Pre-School”were applied to the experimental and control groups as a pre-test, and at the end of the ten week training program, the measurement tools were reapplied to the experimental and control groups as a final test. Three weeks after the post-test, the children in the experimental group were tested to find out whether their learning is permanent. Due to the effect of the education of children participating in Drama-supported problem solving training program, it was revealed that Mann- Whitney and Wilcoxon Signed Ranks Test was performed because the distribution of the data was not normal according to the children who did not participate in this training at the end of the research. At the end of the research, Mann- Whitney and Wilcoxon Signed Ranks Test was performed to find out whether the children participating in Drama-supported problem solving training program differ from the children, who did not participate in this training since the distribution of the data was not normal. According to the results it is concluded that Drama-supported problem solving training program had a positive effect on children's problem solving skills and this effect was permanent.