Cu(Zn,Cd) in (Sı-xSEx)2 yarıiletken filmlerinin bazı fiziksel özellikleri
Properties physics semiconductor films of Cu (Zn,Cd) in (Sı-xSex)2
- Tez No: 56960
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ZOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Cu ( Zn, Cd) In ( S1_xSex) 2 yapısındaki yarıiletken filimler spray-pyrolysis yöntemiyle elde edilmiştir. Elde edilen filimlerin p-tipi oldukları ve filimlerin yasak enerji aralığı değerlerinin katyon ve/veya anyonlar oranına göre 1.3-2.58 eV arasında değiştiği belirlenmiştir. X-ışını kırınım desenlerinden filimlerin polikristal oldukları saptanmıştır. Yapıda ohmik ve space-charge-limited iletimi belirlenmiştir. Space-charge-limited iletimi gözlenen filimler için p0 ' m 1. 34-2. 80xl014 cm"3 ve |i ' nün 89-170 cm2/V.s değerleri arasında değiştiği hesaplanmıştır. Filimlerin ac iletkenliğinin frekansa ws ile bağlı olduğu ve s'nin 0.8-1.45 arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The films of the Cu ( Zn, Cd) In ( S± _XS ex ) 2 compound semiconductors have been obtained by the spray-pyrolysis method. The films showed p-type characteristic and the band gap values varied between 1.3 and 2.58 eV according to the anion and/or cation compositions. The x-ray spectrum of the films showed that they are polycrystalline. The structure showed ohmic and space-charge-limited conductions. From the space-charge-limited conduction data it was deduced that p0 is varied from 1. 34-2. 80xl014 cm"3 and \i of the carriers from 89 to 170 cm2/V.s. The frequency dependent ac conductivities of the films observed to obey the (0s law with s varying between 0.8 to 1.45.