TMS 21 kur değişiminin etkileri standardının finansal tablolara yansıması: Mermer sektöründe faaliyet gösteren bir işletme üzerine uygulama
IAS 21 effects of exchange rate changes presentation of the standard to financial statements: Application of an entity operating in the marble sector
- Tez No: 569639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ APALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İşletmeler için siyasi ve ekonomik engellerin son bulmasıyla sınırlar ortadan kalkmıştır. Bu doğrultuda farklı ülkelere yatırımlar artmaktadır. Küreselleşmenin artması ile birlikte işletmeler, yatırım yapmak istedikleri ülkelerdeki firmaların muhasebe sistemlerinin anlaşılabilir ve doğru olmasını istemektedirler. Bu nedenle her işletmenin farklı uyguladığı muhasebe sistemleri ve finansal tabloları uluslararası kabul görmüş standartlara dayanılarak hazırlanması ihtiyacı doğmuştur. İşletmelerin yabancı sermayeli işlemleri arttıkça dövize dayalı işlemleri de artmıştır. Dövize dayalı işlemler sonucunda ise kur farkları ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda ortaya çıkan çalışmanın amacı TMS 21 Kur Değişimi Etkileri Standardından faydalanarak, yabancı para değişim etkilerinin finansal tablolarda raporlanmasını görmektir. Ayrıca yabancı paralı işlemlerde muhasebe kayıtlarında mevcut sistem ile bir farklılık olup olmadığını incelemektir. Bu çalışmada, muhasebe standartlarının yapısı ve kullanımı hakkında bilgi sağlayıp, muhasebe standartlarının ne olduğu, dünyada ve Türkiye'de geliştirilmesi için hangi çalışmaların yapıldığını ve finansal tablolar ve raporlar hakkında bilgi vermek amaçlanmıştır. Bu amaçla ilk bölümde muhasebe standartları, muhasebe standartlarının dünyada ve Türkiye'deki gelişimi, finansal tablolar başlıkları altında sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde TMS 21 Kur Değişimi Etkileri Standardı incelenmiştir. Standartla ilgili verilerden teknik olarak bahsedilmiştir. Mevcut muhasebe uygulamaları ve TMS 21 Kur Değişimi Etkileri Standardının karşılaştırılması yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise elde edilen bilgiler ışığında ele alınan işletmenin verileri TMS kapsamında değerlendirilerek uygulama bölümü tamamlanmaya çalışılmıştır. Uygulama üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yeniden değerleme işlemleri, ikinci bölümde yabancı paralı işlemler sonucunda mevcut muhasebe sistemi ve TMS arasındaki farklılıklar ele alınmış ve muhasebe kayıtları gösterilmiştir.Ayrıca finansal tabloların para birimleri farklı bir para birimine çevrildiğinde sonuçların nasıl değiştiği konusu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Borders have been eliminated with the end of political and economic barriers for enterprises. In this respect, investments in different countries are increasing. With the increase in globalization, enterprises want the accounting systems of companies in the countries they want to invest in to be understandable and accurate. Therefore, it is necessary to prepare the accounting systems and financial statements of each entity based on internationally accepted standards. As foreign capital transactions of enterprises increased, foreign exchange-based transactions increased. Foreign exchange differences arise as a result of foreign currency transactions. The objective of this study is to report foreign currency exchange effects in the financial statements by taking advantage of the standards of exchange rates. In addition, it is necessary to examine whether there is any difference in the accounting records in foreign currency transactions. In this study, it is aimed to provide information about the structure and use of Accounting Standards, what accounting standards are, what studies are carried out for the development of the world and Turkey, and financial statements and reports. In the first part of this purpose, accounting standards, accounting standards in the world and in Turkey, the development of the financial statements are presented under the headings. In the second part of the study, the IAS 21 exchange rate effects standard was examined. The data on the standard are technically mentioned. Comparison of the current accounting practices and IAS 21 exchange rate effects standard. In the third part, the data of the entity dealt with in the light of the information obtained were evaluated within the scope of IAS and the application section was attempted to be completed. The application consists of three parts. The revaluation process in the first chapter, second section, as a result of transactions in foreign currencies and IAS discuss the differences between existing accounting system and accounting records shows.In addition, it was investigated how the results changed when the financial statements were translated into a different currency.