Limited şirkette oyda imtiyazlı paylar
Priviladge share carrying voting right in the limited liabilty company
- Tez No: 569640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA HAMAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
'Limited Şirkette Oyda İmtiyazlı Paylar' adlı tez çalışmamızda, limited şirket pay sahibini en önemli haklarından biri olan oy hakkı ile oy hakkında imtiyaz kavramı inceleme konumuzu oluşturmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde esas sermaye ve esas sermaye payı kavramından bahsedildikten sonra pay sahibinin sahip olduğu haklardan bahsedilecek ve bu haklardan olan katılma hakları incelenecektir. Oy hakkından da bu başlık altında bahsedilecektir. İkinci bölümde imtiyaz kavramı ve oy hakkında imtiyaz kavramı üzerinde durulduktan sonra son bölümde imtiyazlı pay sahipleri özel kurulu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Voting right which is one of the most important rights of share holder in limited liability company and preference share carrying voting right are anlyzed in our thesis. Capital, capital share and share holder's rights will be anlyzed and then voting right will be mentioned as well in this part. The second part of our thesis covers preference share and privilege share carrying voting right. Lastly, in the third part of our thesis, we are going to advert about special meeting.