Hücre hareketleri ve etki eden faktörlerin sitokimyasal olarak incelenmesi
Stochemical study of effects on the cell motilities
- Tez No: 56964
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİH ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, hücre hareketlerindeki bazı özellikler araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan hücreler değişik canlı dokularından izole edilmiş,“doku ve hücre kültürü”yöntemi kullanılarak yetiştirilmiştir. Deney başlangıç materyali olan doku parçalan, canlı hayvan embriyolarından alınmıştır. Üretilen hücrelerin“doku ve hücre kültürü”yöntemine göre pasajları yapılmıştır. Elde edilen 1. pasaj öncül hücreleri, uygun yöntemler ile tespit edilerek incelenmek üzere kullanılmıştır. Tespit edilen hücrelerdeki hareketlerin incelenebilmesi için özel amaçlı sitokimyasal boyama yöntemlerinden yararlanılmıştır. Harris' Hematoksilin, Orsein, Giemsa, Altmann's ve Papanikola boyama yöntemleri uygulanmıştır. Modifiye edilerek kullanılan bu boyamalar aracılığı ile hücre hareketleri ve morfolojik değişiklikler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan gözlemler sonunda kültürü yapılan fibroblast ve miyoblast hücreleri arasındaki belirgin morfolojik ve sitokimyasal farklar tespit edilmiştir. Fibroblastların yassı, geniş, kıvrımlı hücre kenarlarına sahip, uzantıları olan ve kültürde 24 saatte kolay üreyebildikleri saptanmıştır. Miyoblast hücrelerinin ise fibroblastlara oranla daha küçük, birleşme özelliği gösteren, oval, karşılıklı iki kutupta ince uzun uzantılara sahip oldukları tespit edilmiştir. Miyoblast hücrelerinin daha yavaş üredikleri ve sitoplazmalarının daha yoğun ve koyu boyanma özelliğine sahip olduğu saptanmış ve araştırma sonuçları yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, some special cell motility was investigated. Investigated cells isolated from different living tissues were cultured by using different tissue and cell culture methods. Different tissues which were primer tissues from living animal embryos were used as experimental material. Growing cells were subculture according to tissue and cell tissue methods. After subculturing first primer subcultured cells were fixed and used. Special cytochemical staining methods were employed in order to studying cell motility. Harris' Hematoksilin, Orcein, Giemsa, Altaian's and Papanicolaou staining methods were used and modified for in this experiment. Using these modified staining metods, cell motility and morphological changes have been tried to elucidate. End of in this study apparent morphological and cytochemical differences between the cultured fibroblast and myoblast cells were observed. It was seen that fibroblast cells were spread, wide. As well as that fibroblast cells had membran ruffling with appendages cytoplasmic pods, and were cultured easily in the period of 24 hours. On the other hand, myoblast cells were small, ovoid and tend to fuse. Moreover the cells had two cytoplasmik elongation which are run parallel to long axis at polar position. The cultured myoblast cells were had slow mitotic activation more than fibroblast cells, also the cytoplasma of the myoblast cells were more darker than cytoplasma of the fibroblast cells. They were reported that myoblast cells had the ability of being staining dark and the results of in this experiment were discussed.