Hicri 1257-1258 ve rumi 1262 tarihli Nüfus Defterlerine göre Yozgat sancağına tabii; Süleymanlı, Kızılkoca ve Emlak kazalarının demografik yapısı
Demographic structure of Suleymanlı, Kızıllkoca and Emlak disticts subject to Yozgat Sanjak according to the hijri 1257-1258 and rumi 1262 population registry
- Tez No: 569644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYHAN ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
İncelediğimiz Yozgat Nüfus Defteri Ankara Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan 06335 numaralı Kamil KEPECİ tarafından tasnif edilen 96 sayfadan oluşan defterdir. Defterin orijinali ciltli, ebrusuz, 52-19,5 ebatlarında, sayfaları numaralandırılmış, 40-41, 45-48, 58-59, 72-76, 92-96. sayfaları boş olan, iki ayrı fasikülden oluşan bir defterdir. Bu defter Yozgat vilayetinin Süleymanlı, Kızılkoca ve Emlak kazalarına bağlı karyelerin hicri 1250, 1251, 1255, 1257, 1258 ve rumi 1262 yıllarındaki erkek nüfusunun içinden doğanların, ölenlerin, göç edenlerin, meskûn karyelere gelenlerin ve buralardan askere gidenlerin kayıtları bulunmaktadır. Yani doğrudan bir nüfus defteri değildir. Sayılan nüfusa ek bir defter mahiyetindedir. Süleymanlı, Kızılkoca ve Emlak kazalarına bağlı karyelerin ve Yeniil Aşiretinin doğanları, ölenleri, göç edenleri, gelenleri ve askere gidenleri anlatılmaktadır. Ayrıca daha önceden kaydı bir şekilde yapılmamış kişilerin de yeni kaydedildiği defterdir. Defterimizde sayılan nüfus; müslim ve gayrimüslim kişilerden oluşmaktadır. Bunların babalarının, dedelerinin ve kendilerinin yaşları ve fiziki özellikleri ayrıntılı bir şekilde bahsedilmektedir. Ayrıca varsa lakaplarıyla birlikte isimleri belirtilmektedir. Ancak ek nüfus defteri olduğu için o bölgelerin nüfusu hakkında tam anlamıyla bilgi sahibi olamamaktayız. Yine de bu çalışmamız aracılıyla hicri 1250,1251, 1255, 1257, 1258 ve rumi 1262 yıllarında Süleymanlı, Kızılkoca ve Emlak kazalarına bağlı karyelerin ve Yeniil Aşiretinin doğanları, ölenleri, göç edenleri, meskûn karyelere gelenleri ve buralardan askere gidenlerin sayısını, bunların isimlerini, lakaplarını, vücut özelliklerini öğrenmekteyiz. Böylece adı geçen karyelerin nüfusunun özelliklerini öğrendiğimiz gibi, adı geçen karyelerde bahsedilen tarihlerde yaşayan nüfusun ağırlıklı Müslüman nüfusu mu yoksa gayri müslim nüfus mu olduğunu tespit edebilmekteyiz. Buda adı geçen karyelerin demografik yapısı hakkında bilgi edinmemizi sağlamaktadır. Böylece bu çalışmamız, ilerde yapılabilecek olan Yozgat'ın demografik yapısına dair çalışmalara, büyük katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The population registry book of Yozgat which we study is the one numbered as 06335 and consists of 96 pages and classified by Kamil Kepeci. The original book consists of two booklets and it's hardcovered without mottling, 52x19,5 sized and with empty pages: 40-41,45-48,58-59,72-76,92-96. This book includes registries of men's population on births, deaths, migrations in and out, and people on military service in the years: 1250, 1251, 1255, 1257, 1258 (Muslim Calendar), 1262 (Julian Calendar) in the villages of Süleymanlı, Kızılkoca and Emlak districts of Yozgat Province and Yeniil Tribe. So it is not an exact population registry book. It can be considered as an attachment to main book. It also a book which new people were registered whose registries weren't done somehow. In our book the counted population consists of Muslim and non-muslim people. Ages and physical properties of those people's fathers and grandfathers are written in detail. Also, if there are, ephitets are written with the names. However, since it's just an attachment book we cannot know the exact numbers of population. Yet, with the help of this book we learn numbers on births, deaths, migrations in and out, people on military service, names, body properties, ephitets of people in the villages of Süleymanlı, Kızılkoca and Emlak districts of Yozgat Province and Yeniil Tribe in the years 1250, 1251, 1255, 1257, 1258(Muslim Calendar),1262 (Julian Calendar). By this way we can find out both the properties of the population and whether the majority is muslim or non-muslim. This lets us learn the demographic structure of the mentioned villages. Therefore our study will enhance the future studies on demographic studies of Yozgat.