Koklear implant kullanıcılarında cros cihazı uygulaması ve işitsel kortikal cevaplar üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Assessment of cortical auditory evoked responses in unilateral cochlear implant users with cros device
- Tez No: 569645
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, unilateral (tek taraflı) koklear implant (Kİ) kullanıcılarında kontralateral sinyal yönlendirme (CROS) sisteminin işitsel uyarılmış kortikal potansiyeller üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza, unilateral koklear implant kullanıcısı olan 19 yetişkin katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmamızda yapılan odyometrik değerlendirmeler, sadece Kİ ve Kİ-CROS kombinasyonu olmak üzere iki farklı koşulda gerçekleştrilmiştir. Çalışmamızda gerçekleştirilen ölçümlerde, unilateral Kİ ve Kİ+CROS kullanımı sırasında elde edilen İUKP cevapları karşılaştırılmıştır. İUKP'ler gerçekleşebilecek işitsel korteks aktivitelerindeki değişimleri tespit etmek amacıyla kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmelerin sonucunda, sadece Kİ ve Kİ-CROS kombinasyonu ile elde edilen İUKP latans değerlerinde CROS kullanımı lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Elde edilen İUKP cevaplarının, kaynak bölgeleri ve özellikleri göz önüne alındığında CROS cihazın işitsel farkındalığı arttırıcı etkisi olduğu ve kognitif düzeyde değişiklikler meydana getirdiği düşünülmektedir. Çalışmamızın sonuçları, unilateral koklear implant kullanıcısı olan bireylerin CROS cihazından fayda sağlayabileceklerini desteklemektedir. Çalışmamızda elde edilen İUKP verileri göz önüne alındığında, CROS cihazının işitsel sistem üzerinde nispeten psödobinaural etkiler oluşturması nedeniyle hastalara önerilebilecek bir alternatif olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızın, unilateral Kİ kullanıcısı bireylerde CROS cihazı uygulaması ile İUKP cevaplarının değerlendirilmesi açısından yapılan ilk çalışma olması sebebiyle literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of contralateral routing of signal (CROS) system on cortical auditory evoked potentials (CAEPs) in unilateral cochlear implant (CI) users. Nineteen adult participants who were unilateral cochlear implant users were included in the study. In our study, audiometric evaluations were performed in two different conditions. These conditions were that useing CI only or CI-CROS combination. In our study, CAEPs obtained during the use of unilateral CI and CI-CROS were compared. CAEPs were used to detect changes in auditory cortex activities that could ocur with CROS device. As a result of the evaluations, a significant difference was found in favor of CROS in the CAEPs latency values. According to characteristics of CAEPs responses, we could suggest that the CROS device has done an increase auditory awareness effect and changes in cognitive abilities positively. The results of our study support that the individuals with unilateral cochlear implant can benefit from the CROS device. Also considering the CAEPs data in our study, the CROS device may be recommended to patients due to it has the pseudobinaural effect on the auditory system. Our study is the first study to evaluate the CAEPs by using CROS device in unilateral CI users by now. We were thought that this study will contribute to the literature.