Genç yetişkin erkeklerin algıladıkları baba tutumları ile bireyleşme arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın düzenleyici rolü
The moderating role of resilience in the relationship between the perceived paternal parenting and the individuation process in young adulthood
  1. Tez No: 569646
  2. Yazar: GÜLÇİN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER NERMİN ÇELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Mahler, insan yavrusunun biyolojik doğumunun psikolojik doğumu ile aynı zamanda olmadığı görüşünü geliştirmiş ve“ayrışma-bireyleşme”kavramlarına vurgu yapmıştır (Mahler, Pine ve Bergman, 2003). Bu süreçte de ebeveynlik bağlamının ne denli önemli olduğu gerek erken çocukluk döneminde gerekse ergenlik döneminde yapılan araştırmalarla vurgulanmaktadır (Özdemir, 2009). Bu araştırmanın sorunsalı ise; risk faktörlerinin gölgesinde yaşamına devam eden günümüz genç yetişkininin geçtiği serüvenlerden nasıl bir psikolojik sağlamlık gösterirse büyük bir ödüle kavuştuğu yani“bireyleştiği”dir. Araştırma kapsamında, genç yetişkin erkeklerin algıladıkları babalık stili ile bireyleşme süreçleri arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın düzeyenleyici rolü ele alınmıştır. Çalışmaya, 402 genç yetişkin erkek katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında 95 sorudan oluşan ve iki bölüme sahip bir form kullanılmıştır. Birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümde araştırma ölçekleri yer almıştır. Bu ölçekler; babaya yönelik tutum ölçeği, kendini toparlama gücü ölçeği ve bireyleşme ölçeğidir. Ayrıca katılımcılara açık uçlu sorular sorularak babalık hakkındaki görüşleri de alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mahler developed the theory that the human offsprings do not undergo biological birth and the psychological birth concurrently and underlined his seperation-individuation theory (Mahler, 2003). The importance of parenting both in early childhood and in adoloscence has been reinforced in this context (Özdemir, 2009). One problematic issue in this research is; how todays youth could earn the great reward as in 'becoming an individual' for keeping up strong psychological appearances through the stressful adventures of living under such risk factors. As part of the research, the moderating role of resilience in the relationship between the perceived parenting and the individuation process has been scrutinized. A sample of 402 young men has participated in the study. A questioonaire composing of 95 questions in two parts was applied for data collection. The first part consisted of demographical information whereas the second part consisted of the research scale. These scales analyse, Attitude towards the father, the power to bounce back and individuation. The participants were also asked a number of open ended questions in order to collect their views on fatherhood.