The Validity and reliability of the perception of psychological maltreatment inventory for adolescents
  1. Tez No: 36816
  2. Yazar: BANU VARDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATOŞ ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, ergenlerde algılanan psikolojik istismarı ölçen Anne -Baba -Genç İlişkileri Formunun (ABGİF) güvenirliği, geçerliği ve çok boyutluluğu için veri sağlamak ve psikolojik istismarın teorik olarak savunulan dokuz alt kategorisinin Türk toplumunda ampirik olarak varlığını araştırmaktır. Anne ve Baba olmak üzere iki ayrı fomdan oluşan ABGİF ergenlerin anne ve babalarının davranışlarını istismar edici algılayıp algılamadıkları hakkında bilgi verir. ABGİF soruları Bayraktar ve Erkman (1990) tarafından hazırlanmıştır. Bu araştırmacılar, 47 Türk ve 30 yabancı uzmana ve 127 Türk üniversite öğrencisinden 123 soruyu teorik olarak ileri sürülen sekiz kategoriye göre gruplamalarını istemişlerdir. Bu kategoriler şunlardır.- Reddetme, aşağılama, tek başına bırakma, yıldırma, suça yöneltme, kendi çıkarma kullanma, duygusal tepki vermeyi reddetme ve vaktinden önce yetişkin rolü vermedir. Fakat uzman ve öğrencilerin %60'ı 75 soruyu bu kategorilere göre gruplamış ancak 48 soru gruplanmamış olarak kalmıştır. Böylece başka bir kategori daha eklanmiş ve ayrıştırılmamış alt kategorisi olarak isimlendirilmiştir. Çalışmada alt, orta ve üst-orta sosyoekonomik düzeyi temsil eden İstanbul'daki yedi ayrı okuldan 328 öğrenci örneklem grubunu oluşturmuştur. Güvenirlik çalışmalarında, 123 soruluk ABGİF' nun maddeartan korelasyonları hesaplanmış, korelasyon değeri.25 'in altındaki sorular*- ölçekten çıkartılmış ve böylece Anne ve Baba formlarının her ikisinde ayrı ayrı 100 soru kalmıştır. Anne-Genç ilişkileri Formu (AGİF) ve Baba-Genç İlişkileri Formu (BGİF) 'nun iç tutarlılığı için kullanılan Cronbach Alpha katsayısı her ikisi için de.96 olarak bulunmuştur. Madde artan korelasyonları ise AGİF' de.25 ile.64 arasında, BGİF' deyse.25 ile.65 arasında değişmiştir. İki-üç haftalık bir aradan sonra test tekrar test katsayısı AGİF için.67, BGİF için.65 olarak saptanmıştır. AGİF skorları dört gruba bölünmüş ve dört farklı seviyede algılanan psikolojik istismar grupları oluşturulmuştur. Bu dört değişik seviyedeki psikolojik istismar ile Aile Çocuk İlişkileri Formu (PARQ) ve PARQ altboyutları arasındaki ilişkiler tek yönlü varyans analiziyle işleme sokulmuştur. Anova sonuçları, AGİF'nda yüksek sonuçlar alan öğrencilerin PARQ ve onun al tboyutl arından anlamlı bir şekilde yüksek skorlar aldıklarını göstermiştir. AGİF, BGİF ve PARQ korelasyonla!-! için kullanılan Pearson Product Moment katsayıları hesaplanmış ve AGİF ile BGİF arasındaki korelasyon.8283, AGİF ile PARQ arasındaki ise.5931 olarak bulunmuştur. Faktör analiz sonuçları pskolojik istismarın çok boyutluluğunu desteklemiş ve beklendiği gibi sorular dokuz faktöre dağılım göstermiştir. Ancak hem içerik olarak, hem de soruların korelasyon katsayıları bakımından incelendiğinde beşfaktöre göre dağılımın daha uygun olduğuna karar verilmiştir. Böylece, Türk toplumunda algılanan psikolojik istismarın şiddetli reddetme, gizli reddetme, aşağılama, gerçekçi olmayan beklentiler ve kabul etme/saygı gösterme olmak üzere beş boyuttan oluştuğu savunulabilir. Bu bulgular, AGÎF ve BGİF'in güvenirliği, geçerliği ve çok boyutluluğunu desteklemiştir. Ayrıca, algılanan psikolojik istismarın çeşitli demografik değişkenlerle olan ilişkisi de araştırılmış ve ki-kare testi uygulanmıştır. Sonuçlar; okulların sosyoekonomik düzeyinin, anne eğitiminin, annenin çalışıyor olmasının ve evde bulaşık makinesinin var olmasının ergenlerde algılanan psikolojik istismarla negatif bir korelasyona sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the present study is to provide supportive data for the reliability and validity of the Perception of Psychological Maltreatment Inventory for Adolescents (POPMIFA) and its multidimensionality, and to investigate if the theoretically stated nine subcategories of psychological abuse can be empirically established in Turkish population. POPMIFA has Mother and Father forms which give information about the perceived abusive behaviors of both mothers and fathers by the adolescents. The items of the POPMIFA were prepared by Bayraktar and Erkman (1990) who asked 47 Turkish and 30 Western experts and 127 Turkish university students to group 123 items under eight categories which were suggested by literature as rejecting, degrading, isolating, terrorizing, corrupting, exploiting, denying emotional responsiveness and adultifying. However, 60% of the experts and students grouped 75 items under these categories and 48 items remained as undifferentiated. Thus, another category was added and named as undifferentiated subcategory. In the study, 328 students were taken from seven different high schools in Istanbul representing low, middle and upper middle SES. For the reliability, item-total correlation coefficients of the 123 itemed POPMIFA were computed and the items which had values below.25 were deleted. Thus, 100 items remained in eachform of POPMIFA. Internal consistency of the short POPMIFA was assessed through Cronbach' s Alpha Coefficients which came out to be.96 for the mother and father forms as well as item- total correlations ranged between.25 and.64 for the mother form and.25 and.65 for the father form. The test-retest coefficients over an interval of two or three weeks were found to be.67 for the mother form and.65 for the father form. The scores on POPMIFA were divided into four groups in order to establish different levels of perceived abuse. The relationship of four levels of perceived abuse with PARQ total and its subscales was computed, by the use of one way Anova statistics. The Anova results showed that the children who score higher on POPMIFA were found to score sinif icantly higher on FARQ and its subscales. The correlations of the POPMIFA-M, POPMIFA- F and PARQ were calculated through the Pearson Product Moment Correlation. According to the results, POPMIFA-M and POPMIFA-F had.8283 correlation coefficient while the POPMIFA-M and PARQ had.5931. Factor analysis results supported the multidimensionality of psychological maltreatment. The items were distributed to nine factors as expected. But the most appropriate distribution was found to be to the five factors which were investigated in terms of contentwise and item correlation coefficients. Thus, in Turkish population, it can be claimed that perceivedpsychological maltreatment has five dimensions named as severe rejection, subtle rejection, degrading, unrealistic expectations and acceptance/respect. These results gave support the reliability, validity and multidimensionality of the POPMIFA. The relationship of perceived psychological maltreatment with different demographic variables was also investigated through chi- square test. Results showed that SES level of the schools, mother education, working mothers and having dishwasher at home were correlated negatively with the perceived parental psychological maltreatment of adolescents.