Mechanical properties of normal and steel fibre-reinforced lightweight geopolymer concrete under chemical attack
Kimyasal saldırı altında normal ve çelik fiber takviyeli hafif jeopolimer betonun mekanik özellikleri
  1. Tez No: 802890
  2. Yazar: NIZAR BUSTANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, yapay uçucu kül agregası ve çelik lif kullanımının kimyasal saldırı altındaki Jeopolimer betonun özellikleri üzerindeki etkisini araştırmak için yapılmıştır. Enerji tüketimini azaltmak ve olumlu bir çevresel etki sağlamak için, soğuk bağlama yöntemi ile yapay agrega üretilmiştir. İlk olarak, Uçucu Kül ve Cüruf agregası üretimi, tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki tip kuru tozun peletlenmesiyle gerçekleştirilmiş, daha sonra, 9 farklı tip de jeopolimer beton karışımı üretmek için, suni uçucu kül agregası ve/veya doğal kaba agrega, sodyum hidroksit ve Alkali ile beraber kullanılmıştır (ilk üç karışım çelik lifsiz, ikinci üç karışım %0,5 çelik lif katkılı, son üç karışım %1 çelik lif katkılı). Bu çalışmada, istenilen hedeflere ulaşmak için, mekanik dayanım özellikleri, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve eğilme dayanımı, asit ve sülfat kimyasal saldırıları altında incelenmiştir. Test sonuçları, çelik fiber kullanımının hafif jeopolimer betonun yapısal performansını önemli ölçüde artırdığını ortaya koymuştur. Uçucu kül ve cüruf agregası içeren hafif jeopolimer beton kullanımı ile basınç dayanımı 40.50 MPa, yarmada çekme dayanımı ise 2.66 MPa dayanımlarda üretilebilmiştir. Sonuç olarak, hafif jeopolimer betonun mekanik özelliklerinde dikkate değer bir iyileşmeye neden olan en önemli parametrelerin %0.5 ve % 1 çelik lif hacim fraksiyonunun dahil edilmesi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis has been conducted to investigate the effect of using artificial fly ash aggregate, and steel fiber, on the properties of Geopolymer concrete under chemical attack. To reduce energy consumption and provide a positive environmental impact, the cold-bonded process was used to manufacture artificial aggregate. At first, the production of an aggregate of Fly Ash and Slag was conducted by pelletizing a dry powder of two types: type 1, and type 2, after that, artificial fly ash aggregate, and/or natural coarse aggregate in the mixes were used with sodium hydroxide and Alkali to produce 9 mixtures of geopolymer concrete (the first three mixes with no steel fiber, the second three mixes with 0.5% steel fiber, and the last three mixes with 1% steel fiber). To achieve the objectives of the present study, the strength properties were examined through compressive strength, splitting tensile strength, and flexural strength with and without acid and sulfate chemical attacks. Test results revealed that using steel fiber crucially enhanced the structural performance of lightweight geopolymer concrete. The lightweight geopolymer concrete incorporated fly ash, and Slag aggregate can be produced with compressive strength as high as 40.50 MPa and a Splitting tensile strength as high as 2.66 MPa. As a result, it was observed that the incorporation of 0.5 and 1% steel fiber volume fraction were the most significant parameters that caused a remarkable improvement in the mechanical properties of lightweight geopolymer concrete.