Anne-babaya bağlanma, çocukluk çağı ruhsal travmaları ve tamamlanma ihtiyacının kompulsif alışveriş üzerindeki etkisi
The effects of parental bonding, childhood traumas and need for cognitive closure on the compulsive buying
- Tez No: 569653
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kompulsif alışveriş davranışı ile anne-babaya bağlanma ve çocukluk çağı ruhsal travmaları ilişkisinde bilişsel tamamlanma ihtiyacının aracılık etkisini incelemektir. Ek olarak, bu değişkenlerin bazı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma grubunu 113 erkek (% 37.3) ve 190 kadın (% 62.7) olmak üzere toplam 303 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kompulsif Satın Alma Ölçeği, Ana Babaya Bağlanma Ölçeği, Tamamlanma İhtiyacı Ölçeği-Kısa Formu ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği kullanılmıştır. Path modeli, t-Testi ve ANOVA verilerin analizinde yararlanılan temel istatistiklerdir. Araştırma sonucunda, cinsiyet değişkeninin kompulsif alışveriş üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu buna karşılık anne-babaya bağlanma, çocukluk çağı ruhsal travmaları ve bilişsel tamamlanma ihtiyacı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Ayrıca yaş değişkeninin, kompulsif alışveriş davranışı, anne-babaya bağlanma, çocukluk çağı ruhsal travmaları ve bilişsel tamamlanma ihtiyacı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte anne-babaya bağlanma, çocukluk çağı ruhsal travmaları ve bilişsel tamamlanma ihtiyacının kompulsif alışveriş davranışını düşük düzeyde anlamlı şekilde yordadığı bulunmuştur. Araştırmanın analizi sonrasında elde edilen bulgular, alanyazındaki araştırma sonuçlarıyla karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the mediating effect of need for cognitive closure in the relationship between parental bonding, childhood traumas and compulsive buying. In addition, it was investigated that do these variables differentiate in respect of certain demographic variables or not. The research group consisted of 303 male students 113 male (37.3%) and 190 female (62.7%) students. As a data collection tool; Compulsive Buying Scale, ABBÖ; The Parental Bonding Instrument, Childhood Trauma Questionnaire and Need for Closure Scale were used. Path model, t-Test and ANOVA are the basic statistics in this study. As a result of the study, it was found that gender variable had a significant effect on compulsive shopping, whereas it did not have a significant effect on attachment to parents, childhood mental trauma and need for cognitive completion. In addition, it was observed that age variable did not have a significant effect on compulsive shopping behavior, attachment to parents, childhood mental trauma and need for cognitive completion. However, it was found that attachment to parents, childhood mental traumas and cognitive completion requirement significantly predicted compulsive exchange behavior. The findings obtained after the analysis of the research were discussed and compared with the results of the literature.