Genitopelvik ağrı ve penetrasyon bozukluğu tanılı kadınlarda ebeveyne bağlanma zorlukları ile çocukluk travması ve anksiyete ilişkisi
Parental bonding difficulties in women diagnosed with genitopelvic pain and penetration disorder: The relationship between childhoood trauma and anxiety
- Tez No: 860417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Genitopelvik ağrı/penetrasyon bozukluğunun (GPA/PB) ortaya çıkmasında ve sürdürülmesinde ebeveyne bağlanma zorluklarının (EBZ) önemli bir etkisinin olabileceği düşünülmektedir. Diğer ruhsal hastalıklarda ebeveyne bağlanma zorluklarının etiyolojide yeri olduğu gösterilmiş olsa da GPA/PB tanısı için çalışmalar sınırlıdır. Farklı tanı popülasyonlarıyla yapılan çalışmalarda EBZ- kaygı ve EBZ- çocukluk travmaları ilişkileri incelenmiştir. GPA/PB'de de çocukluk travması ve artmış kaygı düzeyinin önemine sıklıkla dikkat çekilmektedir. Ancak GPA/PB tanılı hastalarda EBZ ile kaygı ve çocukluk travması ilişkilerinin incelendiği bir çalışma bildiğimiz kadarıyla literatürde bulunmamaktadır. Çalışmamızda GPA/PB tanılı kadınlarda EBZ ile kaygı ve çocukluk travması ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel nitelikte olup, araştırma örneklemi 42 GPA/PB tanılı kadının ve 42 sağlıklı kontrolün katılımı sağlanmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik ve klinik veri formu araştırmacı tarafından uygulanmış olup, öz bildirim ölçekleri olan Ana Babaya Bağlanma Ölçeği (ABBÖ), Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI-I ve STAI-II) ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ-28) kullanılmıştır. Bulgular: GPA/PB tanılı kadınların sağlıklı kadınlara göre anne aşırı koruma, anneye ve babaya bağlanma toplam puanlarının istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı. GPA/PB tanılı kadınların sağlıklı kadınlara göre durumluk ve sürekli kaygı skorlarının istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is thought that parental bonding difficulties (PBD) may have a significant impact on the emergence and maintenance of genitopelvic pain and penetration disorder (GPPPD). Although difficulties in parental bonding have been shown to have a role in the etiology of other mental illnesses, studies on the diagnosis of GPPPD are limited. PBD- anxiety and PBD-childhood trauma relationships have been examined in studies conducted with different diagnostic populations. The importance of childhood trauma and increased anxiety level in GPPPD is often pointed out. However, to our knowledge, there is no study in the literature examining the relationships between PBD and anxiety and childhood trauma in patients diagnosed with GPPPD. Our study aimed to investigate the relationship between PBD and anxiety and childhood trauma in women diagnosed with GPPPD. Materials and Methods: This study has a cross-sectional design and 42 women diagnosed with GPPPD and 42 healthy controls participated in the study sample. The sociodemographic and clinical data form prepared by the researcher was administered by the researcher, and self-report scales, the Bonding to Parents Scale (BPS), State-Trait Anxiety and Trait Anxiety Scale (STAI-I and STAI-II), and Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28) were performed. Results: It was determined that maternal overprotection and total scores of maternal and paternal bonding were statistically significantly lower in women diagnosed with GPPPD compared to healthy women. It was determined that the level of state and trait anxiety experienced by women diagnosed with GPPPD was statistically significantly higher than healthy women.