Halka açılması polimerizasyonu ve fotokimyasal katyonik polimerizasyon yöntemlerinin birleştirilmesiyle farklı kollu AB2 tipi yıldız kopolimerlerinin sentezi
Synthesis of AB2-type miktoarm star copolymers by combination of ring opening polymerization and photoinitiated cationic polymerization methods
- Tez No: 569652
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında halka açılması polimerizasyonu (ROP) ve fotokimyasal katyonik polimerizasyon yöntemlerinin birleştirilmesiyle farklı kollu AB2 tipi yıldız kopolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu verilmiştir. Çalışma beş basamakta gerçekleştirilerek tamamlandı. Birinci basamakta, benzoin bileşiğinin NaH ile reaksiyonundan bir benzoin tuzu elde edildi. İkinci basamakta, sentezlenen benzoinin sodium tuzunun epiklorohidrin ile tepkimeye sokulmasından epoksi uçlu gruplu benzoin bileşiği sentezlendi. Üçüncü basmakta, epoksi uçlu benzoin bileşiği hidroliz edilerek epoksit uç grubu –OH fonsiyonel gruplarına dönüştürüldü. Dördüncü basmakta, ε-Kaprolakton (ε-CL) monomeri, Sn(Oct)2 katalizörü ve elde edilen bu dihidroksi uç fonksiyonlu benzoin başlatıcısı varlığında 110 oC'de ROP yöntemi ile polimerleştirilerek zincir ucunda benzoin fotoaktif grubu bulunduran poly(ε-kaprolactone) makrofotobaşlatıcısı [B-(PCL)2] sentezlendi. Beşinci ve son basamakta ise, siklohekzen oksit monomeri B-(PCL)2 makrofotobaşlatıcısı varlığında fotokimyasal katyonik polimerizasyon yöntemi ile polimerleştirilerek PCL ve PCHO segmentlerinden oluşan AB2 tipi yıldız bir kopolimer elde edildi. Çalışmada elde edilen tüm maddelerin karakterizasyonu yapıldı. Karakterizasyonda elementel analiz, FT-IR, 1H-NMR, GPC, UV-Vis ve Floresans teknikleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis and characterization of AB2-type miktoarm star copolymers obtained via combination of ring opening polymerization (ROP) and photoinitiated cationic polymerization have been described. The study has been completed in 5 steps. In the first step, a benzoin salt was obtained from the reaction of the benzoin compound with NaH. In the second step, the epoxy terminated benzoin compound was synthesized by the reaction of the synthesized benzoin sodium salt and epichlorohydrin. In the fourth step, the ROP of ε-caprolactone (ε-CL) monomer has been performed at 110oC in the presence of Sn(Oct)2 (as the catalyst) and dihydroxy end-functionalized benzoin obtained (as the initiator) to synthesize a well-defined two arma macrophotoninitiator of PCL with benzoin end-functional group [B-(PCL)2]. In the fifth and final step, the synthesized B-(PCL)2 was used as precursor in photoinitiated cationic polymerization of cyclohexene oxide (CHO) monomer to synthesize an AB2-type miktoarm star copolymer composed of one PCHO and two PCL segments. All the molecules obtained were characterized. In the characterization, elemental analysis, FT-IR, 1H-NMR, GPC, UV-Vis and Fluorescence techniques were used.