Afyonkarahisar ili patates üretim alanlarından toplanan Leptinotarsa decemlineata Say (coleoptera: chrysomelidae) popülasyonlarının imidacloprid ve deltamethrin direnç düzeyleri
Determination of resistance level against imidacloprid and deltamethrin of leptinotarsa decemlineata say (coleoptera: chrysomelidae) populations collected from potato production areas province of Afyonkarahisar
- Tez No: 569681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YORULMAZ SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde önemli patates üretim alanlarından birisi olan Afyonkarahisar ilinden toplanan patates böceği popülasyonlarındaki imidacloprid ve deltamethrin direnç seviyeleri belirlenmiştir. Çalışmada ilaçlar patates böceğinin 3. dönem larvalarına topikal aplikasyon yöntemi ile uygulanmıştır. Patetes böceğinin imidacloprid ve deltamethrin'e direnç düzeylerini belirlemek için LD50 değerleri belirlenmiştir. Popülasyonların LD50 değerlerini belirlemek için her bir biyoassay için beş veya altı ilaç konsantrasyonu saf su ile seyreltilerek hazırlanmış ve hazırlanan ilaç konsantrasyonları larvaların thorax bölgesine 1 µl olarak uygulanmıştır. Kontrolde ise sadece saf su kullanılmıştır. Ölü canlı sayımları yetmiş iki saat sonra yapılmış ve elde edilen değerlerden LD50 değerleri belirlenmiştir. Direnç oranları arazi popülasyonlarının LD50 değerlerinin hassas popülasyonun LD50 değerine oranlanmasıyla hesaplanmıştır. Sandıklı 1, Sandıklı 2, Sandıklı 3, Şuhut 1, Şuhut 2, Şuhut 3, Dinar, Merkez, Bolvadin, Emirdağ popülasyonlarında imidacloprid için belirlenen direnç oranları sırasıyla 3.96, 7.43, 11.33, 14.33, 27.31, 25.08, 9.12, 2.34, 7.46, 8.72; deltamethrin için belirlenen direnç oranları ise sırasıyla 25.86, 36.50, 35.09, 60.11, 77.17, 72.82, 40.07, 9.41, 45.86, 56.59 kat olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, imidacloprid and deltamethrin resistance levels of colorado potato beetle populations collected from Afyonkarahisar province which is one of the important potato production areas in our country was determined. In all experiments, 3rd instar larvae of colorado potato beetle and topical application method were used. LD50 values determined to determine insecticide resistance levels to imidacloprid and deltamethrin. Five or six insecticide doses prepared by serial dilutions of 50% with pure water for all experiments and 1 µl were applied to the thorax of the larvaes. Only pure water was applied in control group. Dead-live counts were performed seventy-two hours after application and LD50 values calculated. Resistance rates of populations were calculated by ratio the LD50 values of the field populations to the LD50 value of the susceptible population. Resistance rates determined for imidacloprid in Sandikli 1, Sandikli 2, Sandikli 3, Suhut 1, Suhut 2, Suhut 3, Dinar, Cental, Bolvadin, Emirdag populations as 3.96, 7.43, 11.33, 14.33, 27.31, 25.08, 9.12, 2.34, 7.46, 8.72-fold, and 25.86, 36.50, 35.09, 60.11, 77.17, 72.82, 40.07, 9.41, 45.86, 56.59-fold for deltamethrin, respectively.