Geleneksel Türk müziği enstrümanlarının konçertino kullanımlarıyla, konçerto grosso türünde eser çalışması
New composition as concerto grosso for baroque orchestra and Turkish ensemble
  1. Tez No: 569682
  2. Yazar: NAĞME YARKIN
  3. Danışmanlar: PROF. EMEL ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu tezde Barok dönemdeki enstrümantal türlerin başında gelen 'Konçerto Grosso' türünde yeni bir eser bestelenmiştir. Eserin konçertino (solo) partileri, geleneksel Türk müziği enstrümanları için, ripieno partileri ise Barok orkestra için düzenlenmiştir. Bu amaçla yerli ve yabancı birinci el kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında, önce Konçerto Grosso türünün temelinin atıldığı Barok dönem hakkında ve adı geçen türün müzikal özellikleri ve tarihçesi hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra Osmanlı - Türk müziği ayrı bir fenomen olarak ele alınarak, Barok dönem müzik özellikleri araştırılarak ve geleneksel enstrümanlar enstrümantasyon dahilinde incelenerek, müzikal olanaklarının bu formun icrasına etkisi gözlemlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler çalışmanın metin kısmına dahil edilmiştir. Ayrıca bu türde bestelenmiş önemli eserler incelenerek temel özellikleri, tarafımızdan bu çalışmaya özel olarak bestelenen“Concerto Grosso alla Turca”da gösterilmiştir. Bu çalışmayı diğer eserlerden ayıran en önemli fark ise, Konçerto Grosso türündeki konçertino partisinin geleneksel Türk müziği enstrümanlarından kanun, İstanbul kemençesi, ney, ud, tanbur, bendir, def ve daire enstrümanları ile icra edilecek olmasıdır. Bu enstrümanların müzikal yapıları incelenerek ve konçerto grosso türünün özellikleri göz önünde bulundurularak, geleneksel Türk müziği enstrümanları tarafından çalınabilecek şekilde düzenlenmiş ve Barok dönem orkestra yapısı içerisinde tüm enstrümanlara uyumlu olarak yazılan partiler, bu tezin sonuç bölümünde sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Müzik, Konçerto Grosso, Barok dönem, Türk müziği, Kompozisyon, Konçerto
Özet (Çeviri)
For this dissertation we composed a new piece in 'Concerto Grosso' genre, which is one of the most prominent genre of the Baroque era. Although, the concertino parts (solo) of this composition were composed for traditional Turkish music instruments, the ripieno parts were arranged for the Baroque orchestra. For this purpose, we attempted to provide information about the Concerto Grosso genre from the Baroque era that is the first establishment of this genre. This information was obtained from Turkish and Western first hand sources. Afterwards, we dealt with the Turkish - Ottoman Music as a separate phenomenon and compared its common and uncommon aspects with Baroque music. Additionally, we examined the charateristics of the traditional instruments and observed how their musical abilities affect to play in this genre. After these processes, the data that we obtained are incorporated in this thesis. We analysed the major pieces that were composed in this genre, and we showed the main aspects of this genre in our new composition called“Concerto Grosso alla Turca”. Comparing to other works, the distinct feature of this work is its Concerto Grosso genre, the concertino part will be played by traditional Turkish music instruments such as the kemence of Istanbul, tanbur, kanun, ney, ud, bendir, def and daire. For this purpose, firstly we examined original characteristics of these instruments. Afterwards, we composed the aforementioned parts according to these characteristics. These scores which are written in harmony with all instruments in the Baroque orchestra has been presented in the conclusion part of this dissertation. Key Words : Music, Concerto Grosso, Baroque Period, Turkish Music, Composition, Concerto