Sıçanlarda değişik şekillerde oluşturulan ölüm sonrası kaslarında atp, adp, amp, laktik asit ve nitrik oksit konsantrasyonları
Atp, adp, amp, lactic acid and nitric oxide concentrations in striated muscles of rats during rigor mortis following different types of death
  1. Tez No: 569711
  2. Yazar: HALİME HANIM PENÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada boyun dislokasyonu, elektrik çarpması ve suda boğma ile öldürülen spraque-dawley türü sıçanlarda hemen ölüm sonrası sağ taraf ve ölümden 120 dakika sonrası sol taraf masseter, triceps ve quadriceps kaslarında ATP, ADP, AMP, laktik asit ve nitrik oksit konsantrasyonları tayin edildi. Yapılan çalışmada, boynu koparılarak, elektrik çarpması ve suda boğarak öldürülen sıçanlarda masseter, triceps ve quadriceps kaslarında; ölümden 120 dakika sonra ölçülen ATP ve nitrik oksit konsantrasyonları, hemen ölüm sonrası ATP ve nitrik oksit konsantrasyonlarından daha düşük bulundu. ADP, AMP, laktik asit konsantrasyonları ise ölümden 120 dakika sonrası, hemen ölüm sonrasına göre daha yüksekti. Boynu kırılarak öldürülen sıçanlarda elektrik çarpması ile öldürülen sıçanların karşılaştırılmasında, ölümden hemen sonra ve ölümden 120 dakika sonra ATP, ADP, AMP ve nitrik oksit konsantrasyonları elektrik çarpması grubunda daha düşük bulundu. Laktik asit konsantrasyonları ise elektrik çarpmasında ölümden hemen sonra kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Suda boğarak öldürülen sıçanların hemen ölüm sonrası ve ölümden 120 dakika sonrası ATP, ADP, AMP ve nitrik oksit değerleri, boynu kırılarak öldürülenlerden daha düşüktü. Laktik asit değerleri hemen ölüm sonrası suda boğarak öldürülen sıçanlarda boynu kırılarak öldürülenlere göre daha yüksekti. Kontrol grubundaki sıçanların üç farklı kasındaki ATP düşüş oranları her kas için farklı bulundu. En fazla masseter kasında sonra quadriceps kaslarında ATP seviyesi düştü. Elektrik çarpması grubunda her bir kastaki ATP düşüş oranı farklı bulundu. En çok düşüş quadriceps kasındaydı. Suda boğma grubunda ise ATP düşüş oranında anlamlı fark yoktu. Sonuç oalrak ölüm sonrası çizgili kaslarda ATP, ADP, AMP, laktik asit ve nitrik oksit konsantrasyonları kasların yapısına, ölüm şekline ve ölüm zamanına göre değişmektedir. İnsanların çizgili kaslarında ATP, ADP, AMP, laktik asit ve nitrik oksit konsantrasyonlarının bilinmesi; ölümün, ölüm zamanının ve ölüm şeklinin tespitinde önemli rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study we determined the ATP, ADP, AMP, lactic acid and nitric oxide levels of the right masseter, triceps, quadriceps muscles just after death and those of same muscles on the left 120 minutes later in the spraque-dawley type rats, being sacrificed by way of cervical dislocation, electricution and drowning. As a result, the levels of ATP and nitric oxide at 120 minutes was found less than those just after they had been sacrificed, but ADP, AMP and lactic acid levels were higher at 120 minutes as compared to those just after they had been sacrificed. The levels of ATP, ADP, AMP and nitric oxide of the rats sacrificed by cervical dislocation were less then the those of others sacrificed by electricution 120 minutes and just after death, but the lactic acid levels of electricuted group just after they had been sacrificed were higher as compared to those of the control group. The ATP, ADP, AMP and nitric oxide levels of the rats at 120 minutes and just after drowning less than the others sacrificed by cervical dislocation, but the lactic acid levels just after death were higher in drowned rats than sacrificed by cervical dislocation. The ATP levels of three different muscles were different in control group. The ATP level was primarily low in masseter muscles. In electricuted group the ATP level was low in all three muscles. The most apparent decrease in ATP was in quadriceps muscle. In the drowned group the decrease in ATP level was not statistically significant. As a result, the levels of ATP, ADP, AMP, lactic acid and nitric oxide in striated muscles change according to how the rats were sacrificed, to the time of death and the type of muscle. Having known the concentration of ATP, ADP, AMP, lactic acid and nitric oxide in striated muscles of man plays an important role in determining the death, time of death and cause of death.