21 numaralı Kastamonu Şer'iyye sicilinin (104-222) sayfaları arası transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H.1128-1129/M.1716- 1717)
Transcription and evaluation of Kastamonu Court record number: 21 the page:104-222 (A.H.1128-1129/A.D.1716-1717)
  1. Tez No: 569727
  2. Yazar: NEBİYE YILDIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KUNDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı Devleti'nde merkez ve taşrada bulunan her tabakadan insanlar arasındaki hukuki ilişkilere dair kayıtları içeren defterlerdir. Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı Tarihi için önemli arşiv kaynaklarındandır. Ayrıca ait olduğu yerin sosyal ve iktisadi hayatını yansıtan, mahkeme kararlarını ihtiva eden belgelerdir. Kastamonu ile ilgili tarihi bilgilerin ortaya çıkarılması, şehrin idari, siyasi ve içtimai yapısının daha etraflı bir şekilde incelenebilmesi için Şer'iyye Sicilleri önemli kaynaklar arasındadır. Sicil dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında yani birinci bölümde Şer'iyye Sicillerinin tanımı, muhtevası, tarihçesi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde belge özetleri, üçüncü bölümde ise belgelerin bize verdiği bilgiler doğrultusunda bir değerlendirme yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise metin transkripsiyonu verilmiştir. Transkripsiyonu, özeti ve değerlendirilmesi yapılan H.1128-1129/M.1716-1717 tarihli 21 Numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili bu alanda çalışma yapacak olan araştırmacılara aydınlatıcı bilgiler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Şer'iyye Registers are notebooks that contains records about the legal relations between people from every layer in the central and provincial levels in the Ottoman Empire. Şer'iyye Registers are important archival sources for Ottoman history. They are also documents containing court decisions reflecting the social and economic life of the place they belong to. In order to contribute to revealing the historical information about Kastamonu and to reveal the administrative, political and social structure of the city in more detail, these records should be examined. Our study consists of 4 parts. In the in introduction, also in the first part, after giving brief information about the definition, content, history and importance of the Şer'iyye registers, in general, we discussed the Kastamonu Şer'iyye Number 21. In the documents are summarized and in the third section, an evaluation is made according to the information given by the documents, in the fourth chapter, the text is transcribed. Kastamonu Şer'iyye Registry Number 21, done transcription, summary and evaluation, dated H.1128-1129/M.1716-1717 will provide illuminating information to researchers who will work in this field.