Ambalajlı hububat ve fırıncılık ürünlerin beslenme bildiriminin değerlendirilmesi
Evaluation of nutrient declaration of packaged cereal and bakery products
  1. Tez No: 569729
  2. Yazar: BİRGÜL NİZİPLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Obezite ve beslenmeye bağlı kronik hastalıkların yarattığı sorunları çözmek için geliştirilen politikalar, sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek için besin etiketlemesinin önemini ortaya çıkartmıştır. Besin etiketlerinde yer alan beslenme bildirimi tüketicilerin üst düzeyde korunmasını, doğru besin seçimi yapabilmelerini sağlamak amacıyla 100 g/100 mL/porsiyon üzerinden ambalajlı gıdanın enerji değerini, besin öğelerini ve miktarlarını gösteren bir araçtır. Tüketicilerin zaman kazandıran ambalajlanmış gıda ürünlerini (örneğin dondurulmuş, tüketime hazır gıdalar vb.) tercih etmesi son on yılda artış göstermiştir. Enerjinin karbonhidratlardan sağlanan oranına katkı sağlayan ambalajlı fırın ve pastane ürünlerinin ülkemizde sıklıkla tüketildiği bildirilmiştir. Bu çalışmada bazı marketlerdeki ambalajlı hububat ve fırıncılık ürünlerinin etiketinde bulunan beslenme bildiriminin Resmi Gazete'de yayımlanan 26 Ocak 2017 tarihli 29960 sayılı 'Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği'nin altıncı bölümünde yer alan 'Beslenme Bildirimi'ne uygunluğu değerlendirilmiştir. İstanbul ilinde bulunan zincir marketlerde, 101 farklı markadan oluşan 562 ambalajlı gıdanın etiket bilgileri Ocak- Mart 2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Elde edilen besin etiketlerinin %50,5'i fırın ürünleri, %36,1'i tahıl ürünleri ve %13,3'ü tahıl içeren hazır yemekler oluşturmaktadır. Çalışma kapsamına alınan tüm ürünlerin %95,9'unun ambalajı üzerinde beslenme yönünden etiketlemenin/beslenme bildiriminin yer aldığı görülmüştür. Beslenme bildirimi, tüm ürünlerin %92,3'ünde ambalaj arka yüz (BOP), %1,5'inde ambalaj ön yüz (FOP) ve %6,2'sinde BOP ve FOP etiketlemesinde yer almaktadır. Zorunlu beslenme bildirimi kapsamında olan doymuş yağ, şeker, tuz veya sodyum miktarı bildiriminin etiket üzerinde yer almama oranının tüm ürünlerde sırasıyla %30, %35,5 ve %28,3 olduğu saptanmıştır. Ayrıca çalışma kapsamındaki ürünlerin %69'unda trans yağ bildiriminin yer almadığı görülmüştür. Zorunlu bildirimi destekleyici bildirimler arasında, tüm ürünlerde en yüksek oranda (%74,1) yer alan bildirimin lif miktarı olduğu saptanmıştır. Yönetmelikte bildirildiği şekilde zorunlu beslenme bildirimini 100 g veya 100 mL üzerinden veren ürünlerin oranı %62,7 dir. Ürünlerin %69,8'inin etiketinde gıdanın bir porsiyonu veya tüketim birimi üzerinden beslenme bildiriminin olmadığı saptanmıştır. Beslenme bildiriminin yönetmelikte bildirilen gösterim biçimine uygunluğu değerlendirildiğinde, ürünlerin %20,1'inin gösterim biçiminde yer alan sıralamaya göre yapılmadığı saptanmıştır. Beslenme bildirimine sahip olan ürünlerin %26,3'ünde referans alım (RA) oranı bildirimi varlığı saptanmıştır. Beslenme bildirimi yapılan ürünlerin %25,1'inde porsiyon büyüklüğü/adedi olarak miktarlar bildirilmiş olup bildirilen porsiyon büyüklüğü için verilen miktar bildiriminin %23,1'inin yönetmelik ekinde yer alan gıdaların porsiyon büyüklükleri için verilen miktarlarla uyumlu olmadığı saptanmıştır. Çalışma kapsamındaki tüm ambalajlı hububat ve fırıncılık ürünlerinin besin etiketlemesinde yer alan beslenme bildiriminin, ürünlerin sadece %10,7'sinde yönetmeliğe uygunluk kriterlerinin (zorunlu beslenme bildiriminin içeriği, beslenme bildiriminin gösterim biçimi, porsiyon büyüklüğü/porsiyon adedi bildirimi) tamamının karşılandığı saptanmıştır. Sonuç olarak ambalajlı hububat ve fırıncılık ürünlerinin tüketimini tercih eden tüketicilerin sağlıklı besin seçimi yapabilmesinde beslenme bildiriminin önemli yeri vardır. 'TGK Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği'nde 'Uyum Zorunluluğu' başlığı altında 31/12/2019 tarihine kadar tüm ürünlerde beslenme bildiriminin yönetmeliğe uygun şekilde tamamlanmış olması gerektiği ifade edilmiştir. Verilen bu süre dolduktan sonra gıdaların ambalajında yer alan beslenme bildirimi oranları değişiminin gözlenmesi için çalışmaların daha geniş kapsamlı olarak tekrarlanmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of policies to solve the problems created by obesity and dietrelated chronic diseases, nutrition labelling has revealed its importance to encourage healthy diets. A 'nutrient declaration' on food labels is a tool on which energy value and the amount of nutrients per 100 g or 100 ml or per portion about a food product is displayed, in order to ensure that the consumers are protected at the highest level and make the right choice of food. Consumers prefer time-saving packaged food products (for example frozen, ready-to-eat foods, etc.) have increased in the last decade. It has been reported that pre-packaged bakery and pastry products that contribute to the ratio of energy to carbohydrates are frequently consumed in our country. In this study, the nutrition declaration on the label of pre-packaged cereals and bakery food in some markets is evaluated in accordance with the 'Turkish Food Codex, Food Labeling and Consumers Information Regulation' published in Official Newspaper dated 26 January 2017 is taken reference for the 'nutrition declaration' rules in chapter 6. The labeling information of 562 pre-packaged foods consist of 101 different brands in chain markets in İstanbul were collected between the January-March of 2018. %50,5 of the food labels obtained are bakery products, %36,1 are cereal products and %13,3 are ready-to-eat foods containing cereal. It was observed that %95,9 of the products were contain the nutritional labelling/nutrition declaration on the package. The nutrition declaration was found that %92,3 of the product had on the back of the packaging (BOP), %1,5 of the product had on the front of the packaging (FOP) and %6,2 of the product had on the BOP and FOP labelling. The declaration of the amount of saturated fat, sugar, salt or sodium within the scope of mandatory nutrition declaration isn't located on the label was %30, %35,5 and %28,3, respectively. İn addition, %69 of the products within the scope of this study not contained the declaration of trans fat asit. Among the supportive declaration the mandatory nutrition declaration, it has been determined that the highest ratio was fibre declaration (%74,1). İt was found that %69,8 of the products did not nutrient declaration per portion or per package. When the relevance of nutrient declaration according to presentation of format in regulation is examined, %20,1 of the products were found not to according to ranking on the presentation of format. %26,3 of the products with nutrient declaration have been determined that the presence of reference intake declaration. %25,1 of the product with nutrient declaration have been determined that the amount of portion size and %23,1 of the declaration amount of the portion size wasn't compliance with the amounts given for portion size of products in the annex of the regulation. A nutrient declaration on food labelling of prepackaged cereals and bakery products within the scope of this study was determined that only %10,7 of the products were found to meet all of the criteria (content of mandatory nutrient declaration, presentation format of nutrient declaration, portion size/number of portion declaration) for compliance in the regulation. As a result, nutrient declaration has an important role of choose healthy food for consumers who prefer consumption of prepackaged cereals and bakery products. İn the chapter of 'compliance essantialty' contained with the 'Turkish Food Codex, Food Labeling and Consumers Information Regulation' has been expressed that nutrient declaration should be completed in accordance with the regulation, until 31/12/2019. It is considered that it would be beneficial to repeat the studies more extensively in order to observe the change in the nutrient declaration rates in the prepackaged foods after this period has expired.