XVI. yüzyılın başlarında Karaman eyaleti'nin tımar düzeni
The timar system in Karaman province in the beginning of the XVith century
- Tez No: 569730
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN AKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
Nakit para ekonomisinin gelişmediği sanayi öncesi toplumlarda ekonominin temeli tarıma dayalıydı. Bu nedenle ekonomisi toprağa bağlı devletler, insan potansiyeli ve maddi imkanları hakkında bilgi sahibi olmak için tahrirlere (sayım) başvurmuşlardır. Bu durum Osmanlı Devleti içinde geçerliydi. Osmanlı Devleti'nin ihtiyaçlarının karşılanmasında, devlet otoritesinin sağlanmasında, önemli rolü olan ordunun iaşesini sağlamak ve onların ücretinin ödenmesinde topraktan aldığı vergiler önemli rol oynamıştır. Osmanlı Devleti'nde tarım için büyük rol oynayan tımar sistemi ve onun unsurları olan sipahiler devletin temel yapı taşlarındandı. Osmanlı Devleti'nde toprak sistemini ve onun unsuru olan tımar sistemini incelemek demek bir bakıma Osmanlı Devleti'nin ekonomisini, sosyal ve siyasal, askeri ve kültürel yaşamını incelemek demektir. Bu bakımdan tımar sistemi Osmanlı Devleti'nin en önemli unsurlarındandır. Devlet elde ettiği bölgelerde tahrir yaparak tımar sistemini yerleştirmiş ve bu sayede bölgeye yerleşmesini hızlandırmıştır. Bu politikanın uygulandığı Karaman bölgesi ve oraya hakim Karaman Beyliği Osmanlı Devleti'nin en fazla mücadele ettiği beyliklerden birini oluşturmuştur. Osmanlı'nın bölgeye yerleşmesi kolay olmamış bunu kademeli bir süreçte gerçekleştirmiştir. Bölgede verilen dirlikler bu sürece katkıda bulunan unsurlardandır. Bu yerleşme sağlanırken de kimi zaman Karaman Beyliği'ne ait aileler ve sipahiler devlet hizmetine alınmış ve bu sayede birer Osmanlı eri haline getirilmişlerdir. Bu yüzden dirliklere sahip kişiler ayrı bir önem arz etmektedir. Anahtar Kelime: Toprak, Tımar, Sipahi, Karaman,
Özet (Çeviri)
The basis of economy in pre-industrial societies where cash Money economy did not develop was based on agriculture. For this reason, the states dependent on the economy, land, human potential an financial opportunities to have information about teh destruction (census) have applied. This was true for the Ottoman Empire. The tax on the land played an important role in meeting the needs of the Ottoman State, in esnsuring the state authority, in the recruitment of the army which had an important role and in the payment of their wages The grooming system, which played a major role in agriculture in the Ottoman Empire and its elements, sipahans, were the basic bulding blocks of the state. To examine the land system and its elementary tımar system in the ottoman state means to examine the economy, social and political, military and cultural life of the ottoman state. In this respect, the tımar system is one of the most important elements of the Ottoman State. The state has placed the system of tımar in the regions it obtained and accelerated its settlement. The Karaman district and and Karaman Principality, where this policy was applied, constituted one of the principalities that the Ottoman Empire fought most. It was not easy fort he Ottoman Empire tı setle in the region. The ranks in the region contribute to this process. While providing this settlement, families and sipahis belonging to the Karaman Principality were taken into the service of the state and thus they were brought into the Ottoman era. Therefore, the persons who have the rigiditises have a special importance. Keyword : Soil, Tımar, Sipahi, Karaman