Hekimler tarafından insan bedenine karşı işlenebilen suçlar ve yaptırımları
Offenses committed by physicians against human body, and their sanction
  1. Tez No: 569743
  2. Yazar: MUSTAFA KEMALETTİN CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Tezimizde, suçun unsurları çerçevesinde, hekimlerin tıbbi müdahaleden kaynaklanan insan bedenine karşı işleyebilecekleri suçlar, cezai sorumlulukları ve yaptırımları incelenmiştir. Suç kısaca,“Kanunda tarif edilen tipe uygun, hukuka aykırı, kusurlu fiil”şeklinde tanımlanabilir. Bir fiilin suç olması için belli unsurları içermesi gerekmektedir. Bu unsurlar doktrinde kabul gören genel görüşe göre;“Kanuni Unsur”,“Maddi Unsur”,“Hukuka Aykırılık Unsuru”ve“Manevi Unsur”dur. Tıbbi müdahale fiillerinin suç oluşturmamasında, hakkın icrası, ilgilinin rızası gibi hukuka uygunluk sebepleri vardır. Tıbbi müdahalenin, insan sağlığını korumak ve tedavi etmek gibi bir amacı olsa da, esasında kişilik haklarına sahip bir varlık olan insanın vücut bütünlüğüne yönelmektedir. Kural olarak, insan sağlığına ve vücut bütünlüğüne yönelen her türlü müdahale, kişilik haklarının hukuka aykırı olarak ihlali sayılır. Ancak tıbbi müdahaleler, bazı şartların varlığına bağlı olarak hukuka uygun sayılmaktadırlar. Uğraşı alanı, Anayasamızda üstün bir değer olarak korunan yaşam, sağlık ve vücut bütünlüğü olan hekimlik mesleği, ciddi sorumluluk ve riskler taşıyan bir meslektir. Hekimler mesleklerini yaparken, tıbbi yeterliğinin yanı sıra, hukuksal açıdan da eksiksiz ve hatasız yapmak zorundadırlar.
Özet (Çeviri)
In our thesis, the crimes that the physicians may commit against the human body arising from the medical intervention, criminal responsibilities and sanctions are examined, within the framework of the elements of the crime. Crime briefly, can be defined as,“unlawful, defective act in accordance with the type described in the law”. An act must contain certain elements to be a crime. According to the general opinion accepted in the doctrine, these elements are,“Statutory Aspect”,“Physical Aspect”,“Illegality Aspect”and the“Spiritual Aspect”. There are reasons such as the enforcement of the rights and the consent of the person concerned, for the medical intervention acts not to constitute a crime. Although the aim of medical intervention is to protect and treat human health, it is essentially directed to the integrity of the human being, which is an entity with personal rights. As a rule, any kind of interference with human health and body integrity is considered to be an unlawful violation of personal rights. However, medical interventions are considered lawful, depending on the existence of certain conditions. Physic; the occupation of which is life, health and body integrity protected as a superior value in our Constitution, carries a serious responsibility and risks. Physicians are obliged to do their professions, as well as medical competence, in a legal and complete manner.