Milletlerarası Özel Hukukta gerçek kişilerin şahsi statüsü
Natural persons status in Private International Law
- Tez No: 569742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMAL RUHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Şahsi statü kişinin hak ve hukukunun hangi ülke kanunlarına tabii olduğuna ilişkindir. Bunun temelini hak ehliyeti oluşturur. Hak ve fiil ehliyeti, hukukun en temel kavramları olmakla birlikte, bireylerin hak sahibi olmalarını ve kendi fiilleri ile borç altına girebilmelerini sağlayan kurumlardır. Milletlerarası özel hukuk ise yabancılık unsuru içeren uyuşmazlıklarda, uyuşmazlık konusu olaya ve hukuki kurumlara uygulanacak hukuku tespit etmeyi amaçlayan hukuk dalıdır. İşte bu çalışmanın temel konusu gerçek kişilerin hak ve fiil ehliyetine milletlerarası özel hukuk kapsamında uygulanacak hukuku tespit etmek ve bu konudaki mevcut sorunları incelemektedir. Bu kapsamda karşılaştırmalı hukuktan faydalanılarak çeşitli hukuk sistemleri analiz edilecek ve incelenen konu ve sorunlarla ilgili en doğru yaklaşımlara ulaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Personal status refers to the laws of the country in which the person's rights and law are subject to. The basis of this is the competence of rights. Although the right and capacity to act are the most basic concepts of law, they are the institutions that enable individuals to have rights and to be indebted with their own actions. International private law, on the other hand, is a branch of law aiming to determine the law to be applied to the subject and the legal institutions in disputes involving foreign element. The main subject of this study is to determine the law to be applied to the real and legal capacity of real persons within the scope of private international law and to examine the existing problems in this field. In this context, various legal systems will be analyzed by using comparative law and the most appropriate approaches will be tried to be reached regarding the issues and problems examined.