Öjenol ve timol içeren parfüm formülasyonu ve antibakteriyel krem hazırlanması.
Eugenol and thymol-containing perfume and preparation of antibacterial cream.
  1. Tez No: 569783
  2. Yazar: ERTAN CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Son yıllarda enfeksiyon kaynaklarındaki artış, yüksek nozokiminal infeksiyon riskleri ile bakteri ve mantarların çoklu antibiyotik direnci kazanması gibi etkenler, antibakteriyel özellik teknolojisinin kullanılması ve geliştirilmesine sebebiyet vermiştir. Hemen hemen tüm ev bakım ve kişisel temizlik ürünlerinde parfüm kullanılmaktadır. Parfüm formülasyonlarına eklenecek antibakteriyel özellikte doğal hammadde araştırması, bu çalışmanın temel noktasını oluşturuyor Litaratürde sıklıkla yer alan yirmi adet üzerindeki doğal esans hammaddesi içerisinden en yüksek antimikrobiyel etkiye sahip olduğu düşünülen kekik yağı içerisindeki timol ve karanfil yağı içerisindeki öjenol ile çalışılması karar verilmiştir. Timol ve öjenol kullanılarak geliştirilen parfüm formülleri ile s.aureus, s.epidermis, candida,e.coli,asineto, e.kok, klebsiella mikroorganizmalarının oluşumuna karşı yapılacak çalışmalarda büyük fayda sağlaması planlanmıştır. Eugenol ve Thymol kullanılan esanslar sayesinde günlük hayatta kullanılan kişisel bakım ve ev bakım ürünlerinde, antibakyetiyel özelliği kazandırılmış olup mikroorganizmların sebep olduğu olumsuz durumlardan korunmak mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, such as increased source of infection, increased risk of nosochemical infection and the formation of multipyl antibiotic resistance by bacteria and fungi have led to the design and development of antibacterial property technology. Almost all home care and personal hygiene products contain perfume. The research of natural raw materials with antibacterial properties to be added to perfume formulations is the main point of this study. According to the findings of the study, it was concluded that 2 items were studied with thyme and eugenol between 20 natural raw-materials. With the formulas developed, the effect of perfume on microorganisms (s.aureus, s.epidermis, candida, e.coli, asineto, e.kok, klebsiella) was found to be successful., it is possible to protect from the negative conditions caused by microorganisms with using the personal care and home care products which contain Eugenol and Thymol.