Sıvılarda ultrases uygulamaları
Ultrasound applications in the liquid
- Tez No: 56980
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUNÇ ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada, CeH6 ve CCU gibi saf organik sıvılarda molar ses hacmi, serbest yol ve çarpışma faktörü teorilerinin kullanılabilirliği incelenmiştir. Bununla beraber, bu sıvıların serbest hacim ve iç basınç değerlerinin kolaylıkla ve güvenilir olarak hesaplanması araştırılmıştır. Ses pulslarının iletimi çarpışma faktörü, serbest yol ve molar ses hacmi teorileriyle açıklanmaya çalışılmıştır. Bu teorilere uygun olarak elde edilen ultrases hızları ile deneysel olarak elde edilen ultrases hızları karşılaştırılmıştır. Ultrases hızlarının deneysel ve teorik değerleri uyumludur. Bu sıvıların serbest hacim ve iç basınç değerleri ultrases hızına bağlı olarak kolaylıkla ve güvenilir olarak hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, molar sound volume, free path and collision factor theories' usableness were examined in pure organic fluids such as CöHe and CCI4. However, the calculation of free volume and internal pressure values of these fluids easily and reliably were investigated. Finally, moleculer properties of these fluids were investigated by means of ultrasound. The conduction of sound pulses tried to explain by collision factor, free path and molar sound volume theories. The established theoretical ultrasound velocities corresponding to these theories and obtained experimental ultrasound velocities were compared. The experimental and theoretical values of ultrasound velocities are appropriated. The free volume values and internal pressure values of these fluids easily and reliably are calculated depending to ultrasound velocity.