Structural controls on Kızıldere geothermal field, Denizli-Turkey
Kızıldere jeotermal sahasının yapısal kontrolü, Denizli-Türkiye
  1. Tez No: 569843
  2. Yazar: BAYKAN AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETDİN KAYMAKCI, DOÇ. DR. BORA UZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kızıldere jeotermal sahası güneybatı Anadolu'nun en sıcak sahalarından biri olup 1984'den beri jeotermal kaynaktan elektrik üretimi yapılmaktadır. Bu yüksek entalpili jeotermal saha Batı Anadolu graben-horst sistemini oluşturan en aktif genişleme yapılarından biri olan Büyük Menderes grabeninin doğu ucunda bulunmaktadır. Üzerinde bir çok jeotermal saha barındıran Büyük Menderes grabeni 3 - 30 km genişliğinde, 170 km uzunluğunda, yaklaşık D-B yönlü neotektonik K-G yönlü açılma sonucu oluşmuş bir çöküntü alanıdır. Çalışma alanında bölgesel uyumsuzluklarla ayrılmış dört farklı karasal sedimenter istif bulunmaktadır. Kızıldere jeotermal sahası, ısının yükselen ısı akısından sağlandığı fay kontrollü bir genişleme alanı olarak sınıflandırılabilinir. Bu sistemlerde faylar, sistemi besleyen soğuk meteorik suların yeraltında dolanımı ve sıcak jeotermal akışkanın hareketini kontrol eder. Bu çalışma kapsamında, sahanın yapısal kontrolünü ortaya koymak için sahanın jeolojik haritalaması ve fayların nitelendirilmesi yapılmıştır. Jeotermal sistem için önemi olan üç tip fay tanımlanmıştır. Bunlar yaklaşık olarak D-B yönelimli yüksek açılı normal faylar, K-G yönelimli dikeye yakın faylar ve düşük açılı yaşlı sıyrılma fayıdır. Sistemin jeoloji ve geometrisini anlayabilmek için saha verilerine ek olarak 76 adet kuyu verisi Kızıldere jeotermal sahasının 3B katı modelinin oluşturulmasında kullanılmıştır. Toplanan tüm veriler K-G yönlü dikeye yakın transfer faylarla D-B yönlü normal fayların kesişiminin Kızıldere jeotermal sisteminin oluşmasında önemli rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Kızıldere geothermal field is one of the hottest fields located in south-western Anatolia and electricity has been produced from geothermal source since 1984. This high enthalpy geothermal field is located at the eastern edge of Büyük Menderes graben, which is one of the most active extensional structure belonging to the western Anatolian graben-horst system. Büyük Menderes graben, which hosts numerous geothermal fields, is a 3 - 30 km wide, 170 km long, nearly E-W trending depression developed under the N-S directed crustal strain. The study area includes four different continental sedimentary packages separated by regional unconformities. Play type of Kızıldere geothermal field is developed within an extensional domain where heat is supplied by the percolation of cold meteoric water that heated up at depth and recharges the system. In order to identify structural control of this field, geological mapping and characterization of the faults were performed. Three types of faults, which played a role on the geothermal system were identified. These are approximately E-W striking high angle normal faults, N-S striking subvertical faults and a low angle old detachment fault developed possibly prior to the development of preceding faults. In order to understand the geology and geometry of the system, in addition to field data, 76 well-data were used to develop the 3D solid model of the Kızıldere geothermal field. Interpretations of these data showed that the intersections of N-S trending subvertical transfer faults with the E-W striking normal faults played an important role in the development of the geothermal system present in the Kızıldere geothermal field.