İç mekan tasarımında metafor uygulamaları - Büyükçekmece Sancaklar Camii örneği
Metaphor applications in interior design - Büyükçekmece Sancaklar Mosque example
  1. Tez No: 569842
  2. Yazar: SELİN ÖZDÖLÇOLAK PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İç mimaride, ''metafor'' ve ana tema kapsamı içinde kullanılan tasarımlardan yola çıkılarak, yerli örneklerimizden olan Sancaklar camii projesini geniş kapsamlı araştırmış bulunmaktayız. İç mimaride bağlam sorgusu çerçevesinde, kullanılan metafor ve tematik yaklaşımlar irdelenmeye çalışılmıştır. İç mimaride metaforik tasarım olarak, yerin, kültürel ve fiziksel kaynaklarının değerlendirilmesiyle beraberinde, mekanı kullanan kişilerin ve tasarımcıların düşünce doğrultuları ile tasarımsal gerçekliktir. Metaforik tasarım ile tematik tasarımları iç mimariye yansıtılmış olan biçimselliği değerlendirilmiş ve tarihi süreç içerisinde günden güne gelişmiş duruma gelmiştir. İç mimarlık tarihi boyunca, tartışılan mekânsal tasarım kapsamında, metaforik tasarımlar sadece semboller ve analojik değerlendirmeler üzerinde olmadığı görülmüş dinsel metafor düşünce kapsamıyla da somut olmasa da yapılara metafor aktarımının söz konusu olduğu irdelenmesi sağlanmıştır. Metaforik kapsamda, günümüz mimar ve iç mimarları kendi tasarımsal gerçekliklerinde bir referans olarak kullanılmaktadır. Metaforik kapsamda tasarım; içeriği sebebi ile yer ve iç mimari nesne, düşünsellik, obje, soyut bir yola çıkış teması ile arasındaki ilişkiyi anlamada onu başka bir duruma aktarmada, orijinal, kolay ve anlaşılır bir yol sağlar. Yeni durum ve model ilişkileri öne sürmesi, yeni yorum kategori ortaya koyması bakımından iç mimaride metaforik kapsamlı yadsınamaz bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Based on the designs used within the scope of 'metaphor ii tasarım and the main theme in interior architecture, we have investigated the Sancaklar mosque project which is one of our indigenous examples. In the context of the context questioning in interior architecture, metaphor and thematic approaches are tried to be examined. As a metaphorical design in interior architecture, with the evaluation of cultural and physical resources of the place, it is the design reality with the thought directions of the people and designers using the space. The metaphorical design and the thematic designs reflected in the interior architecture were evaluated and developed day by day in the historical process. Throughout the history of interior design, metaphorical designs were discussed not only on symbols and analogical evaluations but also on metaphoric structures. In the metaphoric context, today's architects and interior architects are used as a reference in their own design realities. Metaphoric design; Because of its content, it provides an original, easy and straightforward way to understand the relationship between space and interior object, thought, object, and abstract theme. The metaphorical importance of interior architecture is of undeniable importance in terms of presenting new status and model relations, and introducing new interpretation category.