Farklı ortamlardan izole edilen mikrobiyal preparatların nohut bitkisi (Cicer arietinum L.) gelişimi üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of microbial preparations on development of chickpea plant (Cicer arietinum L.)isolated from different environments
  1. Tez No: 569856
  2. Yazar: EMRE TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KARAMAN, DOÇ. DR. UĞUR TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Biology, Bioengineering, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mikrobiyal gübreler genel olarak; atmosferik azotu toprağa bağlayan, potasyumlu ve fosforlu bileşikleri parçalayarak bitki için kullanılabilir forma getiren, büyüme ve gelişme faktörlerini arttıran, ATP üretimini arttıran, fosforilated polisakkaritler gibi bol miktarda şekerürettiren ve bu bileşikleri aktive eden, zararlı mikroorganizmaları baskılayan, organik maddeleri parçalayarak toprağın havalanması ve su tutma kapasitesini arttıran mikroorganizma içerikli ürünlerdir. Tarımda yüksek verim elde etmek için kullanılan kimyasal gübreler ve böcek ilaçları çevre kirliliği, sağlık tehlikeleri, doğal ekolojik besin döngüsünün kesintiye uğraması ve üretimini destekleyen biyolojik unsurların tahrip edilmesi gibi problemleri oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı farklı ortamlardan izole edilen mikrobiyal preparatların nohut bitkisi (Cicer arıetınum L.) gelişimi üzerine etkisi incelenmiştir. Tarım arazisi olmayan ve yabani bitki gelişiminin yoğun olduğu yaylalardan alınan toprak örneklerinden izolasyon işlemleri yapılmıştır. Özel besiyerlerine ekim ile saflaştırma işlemleri yapılmış ve mikrobiyal preparatlar hazırlanmıştır. Deneme parsellerine nohut bitkisi 5 tekerrürlü olarak ekilmiştir. Oluşturulan preparatlar, nohut üzerine bulk, bead şeklinde, vermikompost ile birlikte ve ayrıca bakteriyel tohum kaplama yapılarak uygulanmıştır. Bitkinin gelişimi ve normal şartlardaki gelişimi üzerindeki etkilerine göre karşılaştırma yapılıp, elde edilen bulgulara göre kontrole kıyasla, F5 kaplama grubu nohut üzerinde tüm gelişim parametrelerinde artışa sebep olduğu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microbial fertilizers in general; are necessary for the aeration atmospheric nitrogen, which binds to the soil, decomposes the potassium and phosphorus compounds to form usable for the plant, increases growth and development factors, increases the production of ATP, produces abundant sugars such as phosphorylated polysaccharides, activates these compounds, suppresses harmful microorganisms, decomposes organic substances and products containing microorganisms that increase soil aeration and water retention capacity. Chemical fertilizers and pesticides used to obtain high yields in agriculture cause problems such as environmental pollution, health hazards, interruption of the natural ecological nutrient cycle and destruction of biological elements supporting production. The aim of this study was to investigate the effect of microbial preparations isolated from different media on chickpea (Cicer arıetınum L.) growth. Isolation was carried out from soil samples taken from highlands where there is no agricultural land and where wild plant growth is intense. Purification was carried out by cultivation on special media and microbial preparations were prepared. Chickpea plant was planted with 5 replications. The prepared preparations were applied on chickpeas in bulk, bead form, with vermicompost and also with bacterial seed coating. When compared with the effects of plant growth and development under normal conditions, according to the results obtained, it was analyzed that the F5 coating group caused by an increase in all growth parameters compared to the chickpea.