Üniversite yerleşkelerinde bisikletli ulaşım altyapısı planlaması: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi örneği
Bicycle transportation in university campusesinfrastructure planning: Tokat Gaziosmanpaşa University case ofTaşliçiftlik Campus
  1. Tez No: 569864
  2. Yazar: MUHAMMED YASİN BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada; sürdürülebilir kent içi ulaşımın bir dalı olan bisikletli ulaşımın, kent içi ulaşım sorunlarının çözümüne sağlayabileceği faydanın tespiti amaçlanmıştır. Bu amaçla ulaşımla ilgili genel bilgiler, ulaşımın tanımı ve ulaşım türleri hakkında genel bilgiler, kent içi ulaşım, kent içi ulaşım türleri, kent içi ulaşım sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri, sürdürülebilirlik, sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilir ulaşım ve bunlar arasındaki ilişkilerden bahsedilmiştir. Kara yolu ulaşımının bir alt dalı olarak bisikletli ulaşımın faydaları ve altyapısı, bisikletli ulaşımda karşılaşılan sorunlar, ortaya çıkış nedenleri ve bu sorunlara çözüm önerileri değerlendirilmiştir. Avrupa Birliği bisiklet politikaları, Dünya'da ve ülkemizdeki ulaşım uygulamaları karşılaştırılarak, mevcut şartlar ve mevzuatlar ışığında; özellikle kent içi ulaşım sorunlarının çözümünde sürdürülebilir bisikletli ulaşım, alternatif bir ulaşım sistemi olarak sunulmuştur. Bu bağlamda çalışmanın sonunda Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi'nde bir Bisiklet Yolu Güzergâh Etüdü hazırlanmıştır. Etütte güzergâh üzerinde yapılacak olan bisiklet yollarının en kesitleri, bisiklet park istasyonlarının yerleri, görselleri ile projenin yaklaşık maliyet cetveli verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the benefits of transportation by bicycle which is a sub-branch of urban transportation. For this purpose, general information about transportation, definition of transportation and general information about transportation types, transportation in the city, types of transportation in the city, transportation problems in the city and solutions for these problems, sustainability, sustainable development, sustainable transportation and their relations are mentioned. As a sub-branch of road transportation, the benefits and infrastructure of bicycle transportation, the problems encountered in bicycle transportation, the reasons for emergence and the solutions to these problems were evaluated. European Union bicycle policies, transportation practices in the world and in our country are compared, in the light of current conditions and regulations; Sustainable bicycle transportation is presented as an alternative transportation system, especially in the solution of urban transportation problems. In this context, at the end of the study, a Bike Path Route Study was prepared at the Tokat Gaziosmanpaşa University Taşlıçiftlik Campus. In the study, the cross sections of the bicycle paths, the locations of the bicycle parking stations, the visuals and the approximate cost scale of the project are given in the study.