Bond öğütülebilirliği ve iş indeksi ile statik ve dinamik parametreler arasındaki ilişkiler
The Interrelationship between bond grindability and work index with static and dynamic parameters
  1. Tez No: 56987
  2. Yazar: VEDAT DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
IV ÖZET Cevher hazırlama ve bazı kimya endüstrilerinde bir malzemenin öğütülebilirliği, Bond iş indeksi (Wi)'nin kullanımında belirleyici olmaktadır. Bu indeks, standart bir Bond bilyalı değirmeni kullanılarak, % 250'lik devreden yükü sağlandığı bir kapalı devredeki kuru öğütmenin benzetişimi ile belirlenmektedir. Öğütülebilirlik değeri ancak 7-10 öğütme periyodunda dengeye gelmekte ve böyle bir işlem çok uzun ve kompleks olup işlem hatalarına çok hassasdır. Bu çalışmada da, Bond öğütülebilirliği ve iş indeksinin tespitinde bahsedilen zorluklar ve hataları ortadan kaldırabilecek bir yöntem ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, malzemelerin öğütülebilirliğine etki ettiği düşünülen malzemelerin fizikomekanik ve elastik parametrelerin etkisini ve öğütülebilirlik ile ilişkileri araştırılmıştır. Fizikomekanik ve elastik paremetreleri, statik ve dinamik yöntemler ile belirlemek mümkündür. Statik yöntemler, Bond öğütülebilirliğinde olduğu gibi zahmetli olup test hatalarını içermektedir. Dinamik yöntemlerde ise işlem hem basit hem de test hataları daha az olmaktadır. Deneysel çalışmalar sonucunda. Bond öğütülebilirliği ve iş indeksi ile statik ve dinamik yöntemler sonucu elde edilen paremetreler arasında çok iyi sonuçlar elde edilmiştir. Bu tezin ortaya koyduğu en önemli sonuç; dinamik paremetreler ( Sismik ) ile malzemelerin öğütülebilirliği arasında bir ilişkinin ilk defa olarak ortaya konmasıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Grindability of a material in mineral processing plants and chemical industries are measured by the Bond's Work Index (Wi), This index is determined by the simulation of dry grinding in a standard Bond's ball mill which is used in closed circuit at a rate of 250 percent circulating load. The grindability value can only be obtanined after 7-10 grinding period and because of this process which takes a long time and a complication it causes the test problems. In mis study, a method which reduces and eliminates inefficiency and problems during the determination of work index and Bond's grindability is described. The effect of physico- mechanical and elastic paremeters of the materials on grindability and its relation with grindability are investigated. It is possible to determine physico-mechanical and elastic parameters by static and dynamic methods. Statical methods contain difficult test procedures and problems as encountered at Bond's grindability process. However, tests are simple, easy and show minor problems in dynamic methods. A good correlation is obtained between Bond grindability and work index with the parameters determined from the static and dynamic methods as a result of the tests done. The study is also shown that there is a relationship between dynamic parameters ( Seismic ) and grindability of the materials which is established for the first time.