İş indeksinin hızlı yöntemlerle tayini
- Tez No: 24137
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET Cevherlerin ögütülebilirlik iş indekslerinin tesbiti için çeşitli metodlar geliştirilmiştir. Günümüzde pratikte en çok kullanılanı standart Bond örgütülenebilirlik yöntemidir. Bu yöntemle iş indeksi tayini 7 ile 15 öğütme periyodundan sonra gerçekleşmektedir. Yöntemin işlemsel hatalara karşı duyarlı olması ve uzun zaman alması yeni ve hızlı metodların geliştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bilyalı değirmen iş indeksinin hızlı yöntemlerle tayini bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmada iş indeksi birbirinden farklı 6 malzemenin bilyalı değirmen iş indeksleri önce standart Bond yöntemi ile tayin edilmiş, daha sonra tiagdalinoviç tarafından geliştirilen iki aşamalı test yöntemi ile hızlı bir şekilde bu malzemelerin iş indeksleri tekrar tayin edilmiştir. Magdalinoviç ' in geliştirdiği yöntem, yeni ve hızlı bir testin geliştirilmesini sağlamıştır. Gereken zamanı minimize etmek için geliştirilen bu test klasik Bond testinin sağladığı doğruluk ve güvenilirliğe çok yaklaşmıştır. Basitleştirilmiş bu yöntemin uygulanabilirliği; döner fırın boksiti, çimento klinkeri, kuvarsit, kireçtaşı, -feldspat ve apatitli manyetit cevheri üzerinde gerçekleştirilmiştir, iki test yönteminde elde edilen iş indeksi değerleri arasındaki.fark %6,5'u geçmemektedir. Bond yönteminin simulasyonu yolu ile Kapur ve Karra tarafından geliştirilen yöntemleri kullanarak, standart Bond yöntemi ve Magdalinoviç yönteminin ilk iki öğütme periyodunun verilerinden iş indeksleri 6 malzeme için Kapur ve Karra.'yA göre ayrı ayrı hesaplanmıştır. Elde edilen değerlerin bir kısmı ideal sonuçlar vermesine rağmen bazı malzemelerin iş indekslerinde sapmalar olduğu gözlenmiştir.V İleri sürülen söz konusu iş indeksini hızlı tayin eden yöntemlerin, ticari operasyonlarda cevherin ögütülebilirliği ve öğütme parametrelerinin rutin gözlenmesinde -Faydalı bir şekilde kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Various methods have been developed -For the determination of grindability work indices of ores. So far, standart Bond grindability method is the most commonly used one among of all. The determination of work index of an ore, in this method, is possible after 7 to 15 periods of grinding. New and faster methods have been needed to develop since the standart Bond method is very sensitive to errors made during testing and takes long time to complete. The determination of ball mill work index by faster methods is the purpose of this study. At first, the ball mill work index of 6 different materials have been determined by using the satandart Bond mefhod after that a two stage testing method, which has been developed by Magdalinoviç, has been used to determine the work indices of the same materials. The method developed by Magdalinoviç has provided a new and fast test method. This test that has been developed to minimize the time needed, approaches very well to the reliability and correctness of results obtained by the standart Bond method. Applicability of this simplified method has been realized on rotary kiln bauxite, cement clinker, limestone, feldspar, quartz ite and magnetite ore containing apatite samples. For these ores, the difference between the work index values obtained by using both test mefhods is not more than %6,5. By using the methods which have been developed by Kapur and Karra, by simulating the Bond method by using the data obtained form the first and the second grinding periods of the standart Bond and Magdalinoviç methods, work indexes of the six materials were also calculated according to Kapur and Karra methods.VII Although some o-f the values obtained gave ideal results, the work indexes of some materials showed some deviations.lt is possible to say that, in commercial operations, the methods which are used to determine work index faster, can be used for the routine observations of the grindability of ores and their grinding parameters.