Sentetik sıvı yakıt üretimi için euphorbiarigida pirolizi ve ürünlerinin incelenmesi
- Tez No: 56986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ö. METE KOÇKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Dünya' nın hızla artan enerji ihtiyacı ve buna karşılık yeterli olmayan birincil enerji kaynakları, araştırmacıları yeni enerji kaynakları üzerinde çalışmaya yöneltmiştir. Çevreyi kirletmeyen yenilenebilir enerji kaynakları arasında, özellikle gelişmekte olan ülkelerde uygulama alanı en geniş olanı biyokütledir. Biyokütle yalnızca yemlenebilir olması ile değil kolay bulunabilmesi, çevreyi kirletmemesi, kimyasal madde ve özellikle taşınabilir yaktı üretimi için uygun olması nedeniyle önemli bir enerji kaynağıdır. Biyokütle pirolizi üzerine günümüze kadar yapılan çalışmalar genelde laboratuvar düzeyinde sürdürülmekte ve sonuçların değerlendirilmesiyle uygun piroliz koşullan ve daha etkili retort tasarımları araştırılmaktadır. Ülkemizde de bu alandaki çalışmalar son yıllarda artmıştır. Yapılan çalışmada, alternatif enerji kaynağı olarak incelenen, Euphorbia rigida, Euphorbiaceae familyasına ait bir bitki olup, Ülkemizde kıraç arazilerde yetişmekte ve hiç bir şekilde değerlendirilememektedir. Bu çalışmada, Euphorbia rigida sentetik yakıt üretimi amacıyla değişik koşullarda pirolizi gerçekleştirilmiştir. Piroliz işlemlerinin ilk aşaması normal piroliz ortamında yapılmış ve piroliz sıcaklığı, ısıtma hızı gibi piroliz değişkenlerinin, piroliz ürün verimlerine etkisi araştırılmıştır. Piroliz çalışmalarının ikinci aşamasında ise, sürükleyici gaz akımı (N2), allında yapılmıştır. Bu grup çalışmada ise, piroliz değişkenleri olarak piroliz sıcaklığı, ısıtma hızı ve sürükleyici gaz akım hızlan incelenmiştir. Böylece Euphorbia rigida' nm pirolizinde en yüksek sıvı ürünün elde edilmesine uygun koşullar araştırılmıştır. Çalışmada elde edilen sıvı ürün (katran) İR, 1H NMR spekturumları alınıp, elementel analizleri yapılmıştır. Ayrıca sıvı ürün benzetimli distilasyon ile fraksiyonlarına ayrılmış, fraksiyonların günümüzde yaygın kullanımı olan petrol türevlerinden kerosen ve dizel yakıtın benzetimli distilasyon eğrileri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca katran sütun kromatograf isinde frakiy onlara ayrılmış, fraksiyonların İR spekturumları alınmış, elementel analizleri gerçekleştirilerek molar gösterimleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One sueh group of plants is Euphorbiaceae which are characterized by their ability to produce a milky latex, an emulsion of about 30% w/w terpenoids in water. The genus Euphorbia is a member of the Euphorbiaceae family which has about 1000 species of all sizes that grow throughout the world. A species of this family Euphorbia rigida grown abundantly in central Anatolia was selected as a biomass resources. In this study, a method to obtain liquid fuels from Euphorbia rigida as a new and renewable energy source by retarding in a Heinze retard at various condition was demonstrated. The liquid products were characterized by several spectroscopic and chromatographic methods and compared with the currently utilized transport fossil fuels. In the first step of the pyrolysis experiments were carried out with average particle size of 0.55 mm either 400, 450, 500, 550 or 700°C pyrolysis temperatures at low heating rate of 7°C/min and high heating rate of 40°C/min in order to investigate the effect of pyrolysis temperature and heating rates on pyrolysis yields and oil compositions. The experiments carried out under sweeping gas atmosphere were conducted pyrolysis temperature of either 400, 500 or 700°C with heating rate of either 7°C or 40°C min-1 at 25, 50, 100, 200 and 600cm3/min sweeping gas flow rates. The effect of sweeping gas flow rate and pyrolysis temperatures on pyrolysis yields particulary on tar yields and compositions were investigated. BR. and *H NMR spectra and column chromatography of the tar were taken to determine the functional groups. To further asses the compatibility of the oil with currently utilized transport fuels, simulated distilation curves of the pyrolysis oil were obtained. As the overall conclusion of this study the structure of the resultant oil is very similar to crude oil. Therefore, there is a great potential for Turkey to exploit these reserves as possible synthetic petroleum sources. The findings of laboratory scale studies should be applied to pilot and industrial scale as soon as possible.