Kamu sektöründe mobbing: İstanbul Kağıthane ilçesi PTT çalışanları üzerine bir araştırma
Mobbing in public sector: A research on post office workers in Kağıthane district of Istanbul
- Tez No: 569871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLKİF YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mobbing bir kişi veya bir grubun bir kişiye yönelik olarak uyguladığı bilinçli olarak yapılan yıldırma hareketlerdir. Mobbing çalışma yaşamında huzuru etkileyen, çalışanların verimliliğini düşüren ve en nihayetinde de işyerine zarar veren davranışlardır. Bu çalışmanın amacı son yıllarda gittikçe artan mobbing vakalarına karşı çalışanların mobbing konusunda ve mobbing ile mücadele yollarıyla ilgili ne denli bilgi sahibi olduklarını ve bilgi düzeylerinin çalışanların mobbinge maruz kalma durumlarını nasıl etkilediğini saptamaktır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde mobbing kavramının tanımı, nedenleri, sonuçları, türleri, etkileri ve mücadele yöntemleri ele alınmıştır. Araştırmanın ikinci kısmında mobbing konusu ile ilgili yasal düzenlemeler incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise İstanbul Kağıthane İlçesi Posta ve Telgraf Teşkilatı çalışanları üzerine yapılan anket çalışmasının değerlendirilmesi mevcut olup, alınan sonuçlar doğrultusunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mobbing is a deliberate act of palling that a person or a group applies to a person. Mobbing is the behaviors that affects peace in the working life, reduces the productivity of the employees and ultimately damages the workplace. The aim of this study is to determine the level of employee's knowledge about mobbing and the determine the level of their's awareness of ways in which they struggle with mobbing behaviors that increasing in recent years. The research consists of three parts. In the first part of the study, the definition of mobbing, its causes, results, types, effects and methods of struggle are discussed. In the second part of the study, the legal regulations that related to the issue of mobbing were examined. In the third part of the research, there is an evaluation of the survey conducted on the workers of the Post Office of the Kağıthane District in Istanbul City, and various recommendations were made in line with the results.