Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli bankalarda finansal performansın belirleyicileri: Ekonometrik bir analiz
Determinants of financial performance of foreign banks operating in Turkey: An econometric analysis
  1. Tez No: 569872
  2. Yazar: SELİN CESUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KARTAL DEMİRGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli bankalarda finansal performansın belirleyicileri; 14 bankanın, 2007-2017 dönemi yıllık verileri kullanılarak, panel veri analizi yöntemiyle araştırılmıştır. Çalışmada serilerin durağanlıkları LLC ve IPS panel birim kök testleriyle incelenmiş ve bütün serilerin I(1) düzeyinde durağan oldukları belirlenmiştir. Modellerde yer alan seriler arasında eşbütünleşme ilişkisinin varlığı, Perron (2004) yöntemiyle araştırılmış ve serilerin eşbütünleşik oldukları tespit edilmiştir. Seriler arasındaki uzun ve kısa dönem analizleri panel FMOLS yöntemiyle yapılarak; sermaye yeterlilik oranı, mevduatlar, takibe düşen krediler, likidite ile net faiz gelirlerinin, yabancı sermayeli bankalarda finansal performansın en önemli belirleyicileri oldukları ve araştırma modellerinde hata düzeltme mekanizmasının çalıştığı tespit edilmiştir. Yapılan Granger panel nedensellik testinde ise; bankaların aktif kârlılığını etkileyen faktörlerin -sırasıyla- sermaye yeterlilik oranı, likidite oranı ve özel karşılıklar sonrası net faiz geliri; özsermaye kârlılığını etkileyen faktörlerin ise -sırasıyla- sermaye yeterlilik oranı ve likidite oranı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; determinants of financial performance of foreign banks operating in Turkey is investigated by panel data analysis method using annual data of 14 banks for 2007-2017 period. In the study, stationarity of the series is examined by LLC and IPS panel unit root tests and it is seen that all series are I(1). Existence of cointegration relationship between the series is tested by Perron (2004) method and it is found that the series are cointegrated. The long and short term analyzes of the series are conducted by panel FMOLS method. Capital adequacy ratio, deposits, non-performing loans, liquidity and net interest incomes are the most important determinants of the financial performance of banks with foreign capital. Error correction mechanism of the models is operating. In Granger panel causality test; the factors affecting the asset profitability of banks are found to be capital adequacy ratio, liquidity ratio net interest income after specific provisions while factors affecting return on equity is capital adequacy ratio and liquidity ratio.