Müzikte algı: Kültürlerarası müzik algısı üzerine bir çalışma
Perception of emotion in music: A cross-cultural study of music perception
  1. Tez No: 569878
  2. Yazar: BAHAR HOŞCAN
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET HAMDİ ZAFER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Müzik insanoğlu var olduğu günden itibaren onun yaşamının bir parçası olmuştur. Mağara resimlerinde bile müziğin ilk insanın yaşamında ne kadar etkin olduğunu gösteren imgeler bulunmaktadır. İnsanoğlu müziği farklı amaçlarla kullanmıştır. Toplumdaki töreleri ve gelenekleri yansıtmak için, toplumsal birliği sağlamak için (milli marşlar gibi) veya sırf kendisini eğlendirmek için. Amacı ne olursa olsun müzik insan yaşantısının bir parçası ve onun bir yansıması gibidir. Bu bakış açısıyla bakıldığı zaman müziğin insanla olan yakın ilişkisinde duygular ve onların müziğe yansımasından daha doğal ne olabilir? Müzik insan duygularını yansıttığı gibi ona duyguda aşılar. Bilimsel olarak düşünüldüğünde Müzik ve Duygu arasındaki ilişkiyi gözlemlemek ve araştırmak müzik ve insanı anlamaya da yardımcı olacaktır. Bu çalışma, müzikte duygu algısı ve bu ilişkinin kültürlerarası çerçevede incelenmesini amaçlayan deneysel bir araştırma deseni üzerine inşa edilmiştir. Alan yazınında sıklıkla rastlanan ve sorgulanan müzikte duygu algısı evrensel midir yoksa kültürle bağımlı mıdır sorularına yanıt arayan çalışmalara katkıda bulunmak gayesini gütmektedir. Ülkemizde müzik ve duygu üzerine yapılmış çalışmalar bulunmakla birlikte aralarında kültürlerarası müzik algısına odaklanmış fazla sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırma alan yazınına kendi müziğimizin de kullanıldığı bir araştırma deseni ile katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Music has been a been an undeniable part of human life from the very beginning. It is possible to find cave paintings showing how functional and important music was in their life. Mankind have used music for different purposes. To give a few examples, to sustain the traditions and rituals in the society; to maintain a national unity as in the cases of national anthems or just for fun. Whatever the its functions are music reflects human life, almost a reflection of himself/herself. If one is to consider music from the human point of view, what could be more natural than to assume that there is a very close and intimate emotional tie between music and mankind? It is also possible to assume that the human emotions are reflected in his/her music. Music not only reflects human emotions but also inspire and ingrain emotions in a person. Scientific study of the interrelation between Music and Emotion, therefore, will not only conduce an understanding in the field but also help understand human nature. This dissertation is built upon an empirical design aiming study emotional perception in music within an intercultural framework. The purpose of the study is to contribute, even on a very small scale, to the ongoing research trying to understand and explain if music perception is universal or culturally bound.