Son 100 yılda Edirne müzik yaşamına etki eden kişilerin ve etkilerinin tespiti
Determination of the persons and effects in Edirne in the last century
- Tez No: 569877
- Danışmanlar: PROF. ATİLLA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Edirne, tarih boyunca coğrafi konumu sebebiyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapması bu ilin ekin ve nüfus çeşitliliğinin oluşmasına katkı sağlamıştır. Bu bağlamda müzik yaşamının çok yönlü ekinsel alana yayılması ilin müzik yaşamının şekillenmesine alt yapı sağlamıştır. Nitekim Edirne, göçler sebebiyle kendi arı müzik ekiniyle bünyesine aldığı milletlerin müzik ekinlerinin harmanlanması ile birlikte oldukça yoğun bir müzik yaşamını vücuda getirmiştir. Bu tez ilin bu özelliklerini kalıcı hale getirerek var olan değerlerin aktarılmasını sağlama amacıyla araştırmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın evrenini Edirne yöresinde müzik icra etmiş tüm müzisyenler belirlerken, örneklemi ise; halen hayatta olan görüşme yapılabilen kişilerdir. Araştırmanın ana sorusu“Son 100 Yılda Edirne Müzik Yaşamına Etki Eden Müziksel Kişilikler ve Zamanın Tanığı Kişiler kimlerdir, Edirne Müziğine Etkileri Nelerdir”soru cümlesi araştırma sorusu olarak belirlenmiştir. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma yöntemi olup kartopu yöntemi kullanılarak belirli kişiler ile görüşme yapılmıştır. Söz konusu görüşmelerde ise Edirne müzik yaşamına yönelik bulgulara ulaşılmıştır. Bu bulgular tezin IV (4) bölümünde yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Edirne has been home to many civilizations due to its geographical location throughout history and contributed to the creation of crop and population diversity of this province. In this context, the spread of the musical life to the multi-faceted cultural area provided the infrastructure for shaping the musical life of the province. As a matter of fact, Edirne has brought together a very intense music life with the blending of the music crops of the nations that it has incorporated with its own bee music crop. This thesis has begun to search for the purpose of making these properties of the province permanent and transferring the existing values. The population of this study was determined by all musicians who performed music in Edirne region and the sample was as follows; the interviewees are still alive. The main question of the study was determined as the research question kim Who are the Musical Personalities Affecting Edirne Music Life in the Last 100 Years and Who are the Witnesses of Time, What are the Effects on Edirne Music ". The method of the study was qualitative research method and interviews were conducted with certain people using snowball method. In the interviews, findings about Edirne music life were reached. These findings are reflected in section IV (4) of the thesis