Kampüs geçiş kontrol sistemlerinin yönetimi ve tasarlanması: Üniversite örneği
Management and design of campus access control systems: University example
  1. Tez No: 569886
  2. Yazar: RAMAZAN METİN TOPALLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri beraberinde mevcut sistemlerin geçerliliği ve yeterliliğini de sorgulatmaktadır. Sistemlerin daha akıcı, hızlı ve kolay olması beklenmektedir. İsteklere cevap veremeyen sistemlerin geliştirilmesi veya değiştirilmesi kaçınılmaz görülmektedir. Üniversitelerin yoğun öğrenci ve personel sayısı, kampüs ve bina girişlerinde güvenliği tehdit etmektedir. Üniversite ile ilişkisi olmayan kişilerin üniversite içerisine girmesi ve üniversite imkânlarından faydalanması istenen bir durum değildir. Üniversiteye girişlerde bir ayrımın güvenlik personelleri tarafından etkin bir şekilde yapılmasının tek yolu her kişi için kimlik kontrolü yapılmasıdır. Bu uygulamanın da gerçekleştirilmesi pek mümkün değildir. Bu tip sorunlar, Akıllı Kart Sistemleri kullanarak çözüme kavuşturulabilmektedir. Akıllı kartlar günümüzde geçiş kontrolü, ödeme sistemleri, stok kontrolü, kütüphane, yurt gibi pek çok kampüs otomasyonlarında kullanılmaktadır. Özellikle öğrenci yoğunluğu olan üniversitelerde personel yetersizliğinin önüne geçebilmek adına kontrollerin akılı kart otomasyonları ile yapılması önerilmektedir. Akıllı kart sistemleri düşük maliyet ve güvenlik avantajları yanı sıra hız ve asgari sayıda personel ihtiyacı ile tercih sebebi olarak düşünülmektedir. Akıllı kart sistemlerinin sağladığı imkanlardan birçok üniversite yararlanmakla beraber, kendi sistemini kuran sayılı üniversite bulunmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesinde de akıllı kart sistemleri kullanılmaktadır. Fakat kullanılan sistemin raporlama ve işlevsellik gibi kritik konularda zayıf kaldığı gözlenmiştir. Sistemin çok fazla kullanım ve yönetim kısıtlarının olması ve geliştirilmeye açık olmamasından dolayı sistem gelişen teknolojiden geri kalmış bir yapıda olarak değerlendirilmektedir. Kullanılan yöntem ve sistemler, Yönetim Bilişim Sistemleri bakış açısı ile ele alındığında yenilenmesi gerektiği görülmektedir. Yapılan çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi akıllı kart sistemleri incelenmiş, avantajları ve eksik yönleri belirlenmiştir. Bu bilgiler ışığında Yönetim Bilişim Sistemlerine uygun bir şekilde geçiş kontrol sistemi modeli tasarlanmış ve geliştirilen yeni modelleme yapısı ile yazılımlar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The validity and adequacy of the existing systems are also questioned along with the developing information and communication technologies. Systems are expected to be more streamlined, faster and easier. It is inevitable to develop or modify systems that cannot respond to requests. The number of intensive students and staff of universities threatens entrances security of the campus and buildings. It is not desirable that people who do not have a relationship with the university are required to enter the university and benefit from the facilities of the university. The only way to ensure that a distinction is made by security personnel at university entrance is to make an identity check for each person. It is not possible to carry out this application. Such problems can be solved using Smart Card Systems. Smart cards are nowadays used in many campus automations such as access control, payment systems, inventory control, library and dormitory. It is recommended that controls should be done with smart card automation especially in order to prevent staff shortage in student intensive universities. Smart card systems are considered to be the reason for preferring with low cost and safety advantages as well as speed and minimum number of staff needs. While many universities benefit from the opportunities provided by the smart card systems, there are limited number of universities that establish their own system. In Dokuz Eylül University uses smart card systems. However, it is observed that the system used is weak in critical issues such as reporting and functionality. The system is considered to be underdeveloped due to the fact that the system has a lot of usage and management constraints and it is not open to development. It is seen that the methods and systems used should be renewed when it is taken into consideration from the Management Information Systems perspective. In this study, the smart card systems of Dokuz Eylül University were examined, advantages and deficiencies were determined. In the light of this information, access control system model has been designed and developed with the new modeling structure in accordance with Management Information Systems.