Dijital dönüşümle birlikte ortaya çıkan yeni bağımlılıkların incelenmesi
Investigation of new relationship between digital transformation
  1. Tez No: 569934
  2. Yazar: BÜŞRA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YENĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Teknoloji ve internet kavramının gelişmesiyle birlikte, iletişim alanında yeni ve farklı bir dönem başlamaktadır. Gelişen internet teknolojisiyle karşımıza çıkan web 2.0 sürecinin bireyler üzerinde gerçekleştirmiş olduğu bir takım avantaj ve dezavantajları beraberinde getirmektedir. Bireylerin interneti olması gereğinden veya problemli bir biçimde kullanımları sonucu internet ve teknolojik aygıtlarla bir bağ kurmaktadırlar. Dolayısıyla, internet teknolojilerinin gündelik ya da aşırı kullanımlarıyla gerçekleşen yeni bağımlılıklar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada bağımlılık, halkla ilişkilerin dijitalleşmesi ve internet bağımlılığı ile gelişen yeni bağımlılıkların oluşması adı altında değerlendirilerek internet bağımlılık ve alt boyutları incelenmektedir. Konuyla ilgili bilgiler toplanarak, anket (sormaca tekniği) ile incelenmektedir. İnceleme sonucu oluşan veriler yorumlanmaktadır. Bu yorumlarla birlikte, internet kullanıcılarına uygulanmış olan anket sorularıyla kullanıcıların internet kullanımlarındaki bağımlılık ve alt boyutlarıyla olan etkileşimleri değerlendirilmektedir. Dijital dönüşüm kavramı çerçevesinde dijital bağımlılık ve dijital hastalık anket analizi yapılmaktadır. Dijital dönüşüm bağımlılığı ve alt boyutları nitel ve nicel olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and internet concept, a new and different period has started in the field of communication. The web 2.0 process that emerged with the developing internet technology has brought some advantages and disadvantages to the individuals. As a result of their use as a problem in the internet of individuals, they have established a connection with internet and technological devices. New addictions have emerged with the daily or excessive use of Internet technologies. In this study, dependency, internet addiction and internet addiction are evaluated. Information about the subject is collected and examined by questionnaire (questioning technique). The results of the examination are interpreted. Together with these comments, the questionnaires applied to internet users are evaluated by the users' interactions with the dependence and sub-dimensions of internet usage. Digital dependence and digital disease questionnaire analysis are carried out within the framework of digital transformation concept. Digital transformation dependence and sub-dimensions are examined qualitatively and quantitatively. Questionnaire technique (questionnaire) was used to collect data.