Ekişehir ve çevresinde yetişen bazı hypericum türleri üzerindeki taksonomik, morfolojik ve sitotaksonomik çalışmalar
- Tez No: 56995
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eskişehir ve yöresinde doğal yayılış gösteren H. montbretii, H. origanifolium ve H. perforatum türlerinin bazı taksonomik, morfolojik, anatomik, sitotaksonomik, palinolojik ve fizyolojik özellikleri saptanmaya çalışılmıştır. H. perforatum 'un yörede en geniş yayılış gösteren, H. montbreti ve H. origanifolium'wi ise daha az bulunan türler oldukları görülmüştür. İncelenen türlerin kök enine kesitlerinde; öz bölgesinin tamamen ksilem hücreleri tarafından örtüldüğü görülmüştür. Ancak gövde enine kesitlerinde türlerin öz bölgesinde genç gövdelerde iri parankimatik hücrelerin varlığı, yaşlı gövdelerde ise öz boşluğu oluştuğusaptanmıştır. İncelenen türlerin yaprak anatomileri birbirlerine çok benzemekte olup yapraklar ekvifasial ve mesomorfiktirler. Yapraklarda şizo-lizigen tipte salgı cepleri vardır. Stomalar; amfistomatik, amarillis, anisositik ve diasitik özellikler göstermektedirler. Stoma frekansları; yaprak alt yüzeylerinde üst yüzeylerine oranla daha fazladır. H. montbretii'nin 2n=14 ve H. origanifolium'un 2n=18 kromozomlu diploid bitkiler oldukları görülmüştür. H. perforatum 'da ise 2n=32 kromozom saptanmıştır. İncelenen türler trikolparat tipte polenlere sahiptirler. Tohum çimlendirme çalışmalarında; H. montbretii 'nin en yüksek tohum çimlenmesi Uygulama IH (100 ppm NHıNO^)'de %94, H. origanifolium 'da Uygulama VIII (4000 ppm GA^'de %65 ve H. perforatum 'da Uygulama I ve V (0.01 M KN03- 100 ppm Miyoinositol)'de %98'dir. En düşük tohum çimlenmesi ise H. montbretii' de Uygulama VI (50 ppm GA3)'da %62, H. origanifolium'da. Uygulama II ve IH (0.02 M KNOs-100 ppm NH4N03)'de %2, H. perforatum 'da ise Uygulama m (100 ppm NH4N03)'de %75'dir. Uygulama m (100 ppm NH4N03)'de H. montbretii tohumlan en yüksek, H. origanifolium ve H. perforatum tohumlan ise en düşük bir çimlenme yüzdesi göstermişlerdir. Tohumların çimlenme peryodları birbirine yakın olup H. perforatum 'da 7-20 gün/ 49 tohum, H. origanifolium 'da, 11-33 gün/ 15 tohum ve H. montbretii 'de 9-30 gün/ 47 tohum çimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study attemp was made to determine some morphological, anatomical and physiological aspects of the species of H. montbretii, H. origanifolium and H. perforatum that show natural distribution in and around Eskişehir. It was found that H. perforatum showed the broadest distribution while H. montbretii and H. origanifolium showed a less broad distribution. But in the examination of the root cross-sections, it was observed that the pith was completely covered by ksylem cells. On the other hand, in stem cross sections of the species the presence of large paranchymatic cells was observed in the pith of the young stems but these cells filled the pith cavity in old stems. The species observed showed similarities in terms of leaf anatomy. Leaves are ecvifacial and they have amphistomatic, amaryllis- type stomata. They are mesomorphic and there are schizo-lisigen type secretion pockets in the leaves. Stomata are anisositic or diasitic. Stomata on the lower surface of the leaves show higher frequencies than those of the ones on the upper surface. In the species examined in this study, H. montbretii and H. perforatum shows higher germination rate in nature. On the other hand, seeds of H. origanifolium show very low rate of germination in nature. This fenomenon was observed in the control results obtained from the seed germination physiology conducted on the species under our examination. The highest seed germination of H. montbretii was found to be 94% at application m (100 ppm NH4NO3), of H. origanifolium 65% at application VIQ (4000 ppm GA3) and of H. perforatum to be 98% at applications I and V (0.01 M KN03- 100 ppm Myoinositol). On the other hand, the lowest seed germination was found to be 62% in H. montbretii at application VI (50 ppm GA3), 2% in H. origanifolium at applications II and m (0.02 M KNO3-IOO ppm NH4NO3) and in H. perforatum to be 75% at application HI (100 ppm NH4NO3). The highest seed germination observed for H. montbretii was at application IQ (100 ppm NH4NO3); It was interesting that H. origanifolium and H. perforatum showed the lowest rate of seed germination. A significant difference was found between the species in term of seed germination periods. This period was the shortest for H. perforatum, 7-20 days/49 seeds, the longest for if. origanifolium, 11-33 days/15 seeds and for if. montbretii it was 9-30 days/ 47 seeds. v