Eskişehir çevresinde yetişen bazı Crocus L. türleri üzerinde farmasötik botanik ve fitokimyasal araştırmalar
Pharmaceutical botanical and phytochemical studies on some crocus L. species growing in Eskişehir
  1. Tez No: 656838
  2. Yazar: CEREN SİNEM TUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Iridaceae familyasına ait Crocus olivieri GAY. subsp. olivieri GAY. ve Crocus sativus L. türleri farmasötik botanik ve fitokimyasal yönünden incelenmiştir. Morfolojik çalışmalarda türlerin kök, gövde, yaprak ve çiçek gibi karakterleri fotoğraf ve çizimler ile desteklenmiştir. Morfolojik bulgular 'Flora of Turkey' eseri ile kıyaslanarak tablolar halinde verilmiştir. Anatomik çalışmalarda türlerin çeşitli kısımlarının kesitler alınarak geçmişteki çalışmalarla karşılaştırmalar yapılmıştır. Anatomik çalışmalar Dijital kamera ile fotoğraflanıp iki tür arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya çıkarılmıştır. Fitokimyasal çalışmalarda C. olivieri subsp. olivieri türünün tepal, soğan ve skapusları mikrodistilasyon yöntemi kullanılarak, Gaz Kromatografisi (GK) ve Gaz Kromatografisi/Kütle Spektrometrisi (GK/KS) ile uçucu bileşiklerin kimyasal analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca iki tür üzerinde yapılan palinolojik çalışmada anterlerden alınan polenler SEM'de incelenip polen morfolojileri hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Crocus olivieri GAY subsp. olivieri GAY. and Crocus sativus L. species were investigated for pharmaceutical botanical and phytochemical. In morphological studies, the characters of the species such as root, stem, leaf and flower were supported by photographs and drawings. Morphological findings are compared with the work of 'Flora of Turkey' and presented in tables. In anatomical studies, sections of various parts of the species were taken and comparisons were made with previous studies. Anatomical studies Photographed by digital camera, similarities and differences between the two species were revealed. In phytochemical studies C. olivieri subsp. olivieri Chemical analysis of volatile compounds was carried out by Gas Chromatography (GK) and Gas Chromatography / Mass Spectrometry (GK / KS) using microdistillation method of the olivieri species tepal, onion and scapus. In addition, pollen extracted from anthers were examined in SEM in two palynological studies and information was given about pollen morphology.