Lax Vox ses terapi tekniği uygulanan şan öğrencilerinde egzersiz sırasında ve sonrasında anlık ses değişim analizi
Analysis of instant vocal change during and after exercise with Lax Vox technique applied to voice students
  1. Tez No: 569955
  2. Yazar: HASAN CAN İŞGÜDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ALPER KAZANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Opera sanatçılarının ve profesyonel ses eğitimi alan kişilerin doğru ses elde edebilmesi için, ses çıkarmaya yarayan mekanizmayı tanıması ve hatasız çalıştırması gerekmektedir. Yapılan hatalar dönüşü zor sonuçlar doğurmakla birlikte, uzmanlar tarafından uygulanacak farklı ses terapileri ve doğru ses eğitimi sonucunda telafi edilebilmektedir. Tedavi amacı ile kullanılan ses terapi yöntemleri, ses çıkarmaya yarayan organları eksiksiz ve doğru çalıştırmaya yardımcı olan dolaylı, bütüncül veya spesifik yaklaşımlardan oluşmaktadır. Bu çalışmada ise bütüncül yaklaşımlardan biri olan Lax Vox Ses Terapi Tekniği'nin profesyonel ses eğitimi alan sağlıklı seslere etkisi saptanarak, terapi sırasında ve sonrasındaki anlık ses değişim analizi incelenmiştir. İlk bölümde, ses terapi yöntemleri üç ana başlık altında incelenmiştir. Bunu takip eden ikinci bölümde ise bu ses terapi yöntemlerinden biri olan Lax Vox'un gelişimi ve işleyişi tanıtılarak, ses çıkarmaya yarayan organlara olan etkisi incelenmiştir. Ayrıca bu ses terapi yönteminin kişi tarafından nasıl uygulanacağı ve şan eğitimindeki yeri hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde ise şan öğrencilerine, Lax Vox Ses Terapi Tekniği'nin uygulaması sırasında ve sonrasında oluşan anlık ses değişimi analizi yapılarak, parametrelerin sayısal ve grafiksel istatistikleri alınmıştır. Bu sayede Lax Vox Ses Terapi Tekniği'nin şan öğrencileri üzerinde anlık bir ses değişimine yol açıp açmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Opera singers and people who study voice professionally need to familiarize themselves with the mechanism which produces the voice, and be able to use it without fault in order to obtain correct sound. Although mistakes in vocal training lead to results which are difficult to fix, various vocal therapy techniques administered by specialists and correct vocal training sessions can compensate for these anomalies. Treatment oriented vocal therapy procedures consist of holistic or specific approaches which offer help for complete and correct utilization of voice producing organs. This study examines the immediate vocal change analysis obtained by one of the holistic approches, Lax Vox Vocal Therapy Technique. The effect of this approach on healthy voices undergoing professional training is studied during and after therapy. In the first chapter, vocal therapy techniques are examined under three main headings. In the following second chapter, the development and function of Lax Vox as one of these techniques is introduced and its effects on voice-producing organs is studied. In addition, information is given on the position of this vocal therapy technique in vocal education and how it should be applied by the individual. The last chapter contains analysis of instantaneous vocal change which is observed during and after the administration of Lax Vox technique to voice students. The digital and graphic statistics of various parameters are also provided. In this way, the study aims to determine if Lax Vox Vocal Therapy Technique leads to an instantaneous change of sound production in voice students.