Renewable energy subsidies: Local content requirement and WTO disputes
Yenilenebilir enerji teşvikleri: Yerli içerik zorunluluğu ve DTÖ uyuşmazlıkları
  1. Tez No: 569957
  2. Yazar: TÜRKAN GÜLCE BUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE PINAR ARTIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin amacı, devletlerin yenilenebilir enerji üretimini desteklemek için oluşturduğu teşvik mekanizmalarının incelenmesidir. Bu kapsamda özellikle yenilenebilir enerji üretimi projelerinde öngörülen yerli içerik zorunluluğunun, DTÖ kurallarından ulusal muamele ve sübvansiyon yasağı prensiplerine aykırılığı ve buna karşı DTÖ nezdinde gerçekleştirilebilecek reformlar ile temiz enerji üretiminin ivmelenmesi için yapılabilecekler incelenmiştir. Çalışma beş ana bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümü, ticaretin çevre üzerindeki etkilerini, bilhassa enerji üretiminin olumsuz etkileri ve devletlerin bunu azaltmak için çeşitli tedbir ve teşvikleri nasıl uyguladıklarını ele almaktadır. İkinci bölüm en çok tercih edilen teşvik türlerinden biri olan yerli içerik zorunluluğunu analiz etmektedir. Bu teşvik türünün olumlu ve olumsuz etkileri hem çevreci hem de ekonomik bakış açılarından incelenmiştir. Üçüncü bölüm ise, yerel içerik kullanımıyla ilgili DTÖ kuralları ve olası ihlalleri ele almaktadır. Hukuki çerçeveyi takiben, DTÖ Uyuşmazlıkların Çözümü Mekanizmasının yenilenebilir enerji teşvik programları hakkındaki içtihatları dördüncü bölümde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son bölümde ise, çevre dostu sanayilerin ve yenilenebilir enerji üretiminin gelişmesi amacıyla, DTÖ hukuku ihlallerinin olumsuz sonuçlarını hafifletmek için olası çözümler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze subsidy regimes that states have enacted to support renewable energy generation. In this context, especially local content requirement in renewable energy projects, violation of WTO national treatment and prohibited subsidy principles, and the possible reforms before the WTO in order to accelerate the clean energy generation were examined. This thesis consisted of five main chapters. The first Chapter presented the effects of trade on environment, particularly the energy generation externalities and how countries enacted measures and subsidy programs to reduce them. In the second Chapter, one of the most frequently employed subsidy schemes of local content requirement was analyzed. Its positive and negative effects were taken into consideration from both environmentalist and economic perspectives. Chapter three concerned the relevant WTO rules and its possible violations in the employment of local content subsidies. Following the legal scheme, the case laws of WTO Dispute Settlement Body on renewable energy subsidy schemes were elaborately analyzed in Chapter four. The final Chapter offered possible solutions to mitigate negative consequences of WTO law infringement, in order to promote the advancement in green industries and clean energy generation.