Hayal kurma mekanizmasının baş etme becerileri üzerinden depresyonla ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship of imagination mechanism with depression over coping skills
- Tez No: 569958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmada“Travmaya Maruz Kalmış Kişilerde İmgeleme Mekanizmasının Baş Etme Becerileri Üzerinden Depresyonla İlişkisinin İncelenmesi”amaçlanmıştır. Bu araştırma Muğla'nın Fethiye ilçesinde yer alan Seydikemer Eşen Açık ve Kapalı T Tipi cezaevinde 152 erkek ve 48 kadından oluşan, toplam 200 gönüllü hükümlü üzerinde 10.07.2018 - 30.07.2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Verileri elde etmek için araştırmacı tarafından hazırlanmış bir sosyodemografik veri formunun yanı sıra“İmgeleme Ölçeği”,“Baş Etme Becerileri Ölçeği”ve“Beck Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın analizleri için betimsel analizler, korelasyon ve regresyon temelli aracılık analizi yapılmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, depresyon ile imgeleme mekanizması ve başa çıkma becerileri arasında yüksek ve negatif yönde ilişki görülmüştür. İmgeleme mekanizması ve başa çıkma becerileri arasında ise yüksek ve pozitif yönde ilişkiye rastlanmıştır. Aracılık analizinde ise başa çıkma puanlarının varlığında imgeleme mekanizmaları ile depresyon arasındaki ilişki anlamlı çıkmıştır. İmgeleme puanlarının depresyon puanları üzerinde ilk basamakta bulduğumuz β değeri dördüncü basamaktakinden yüksektir. Buna göre, başa çıkma becerilerinin kısmi aracılık etkisi söz konusudur.
Özet (Çeviri)
It's aimed to investigate the relatıonship between imaging mechanism and depression over coping skills in traumatized people. This investigation's done on total of 200 volunteer convicts consisting of 152 men and 48 women, from 10.07.2018 to 30.07.2018 dates, in Seydikemer Esen Open and Closed T Type Prison located in Fethiye. The data were obtained by face to face interviews from each of the participants. In order to obtain the data,“Imagination Scale Form”,“Coping Skills Scale form”and“Beck Depression Inventory Form”were used beside a sociodemographic data form prepared by the investigator. Descriptive analyzes, regression-based mediation analysis and cross-table and frequency analyzes were performed for the analysis of the research. According to the results of the correlation analysis, depression showed a high and inverse relationship with imaging mechanisms and coping skills. There was a high and positive relationship between imaging mechanism and coping skills. In the mediation analysis, the relationship between depression scores and imaging scale scores were significant in the presence of coping skills scores. The β value we found in the first step on the depression scores of the imagery scores was higher then this value in the fourth step. This shows that coping skills scale scores have a partial mediating effect.