Günümüz resminde Ekrem Yalçındağ örneğinde bir hissediş formu olarak ornament
Ornament as a form of feeling in the sample of Ekrem Yalcindag in contemporary painting
- Tez No: 569970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İnsanın doğada olana dair hissettiği duyumsamanın göstergelerini tanımlayan motiflerin ilk ortaya çıkışı, insanlık tarihinin başlangıcına kadar geriye götürülebilir. İlkel çağlarda insanlar ornamenti, genellikle gündelik eşyalarını görsel açıdan etkili kılmak için kullanmıştır. Görsel sanatlarda ornament, daha çok tekrarlılık, türdeşlik, doğallık, soyutluluk gibi kavramlar bağlamında kategorize edilir. Dekoratif öğelerin bir ifade biçimi olarak değer görmesi, daha çok 19. yüzyılda Sanayi Devrimi'ne bağlı olarak Batı Sanatı'nda yaşanan değişimle ilgilidir. Bu yüzyılda endüstrileşmeye bağlı olarak ortaya çıkan yeni üretim biçimleri, el yapımı olmasından dolayı değerli kabul edilen zanaatçılık üretimlerini de olumsuz etkilemiştir. Endüstrileşme öncesi, el sanatları açısından değerli kabul edilen atölye üretimlerinin yerini, bu yüzyılda makinede üretilen seri, kaba, ucuz, sıradan ürünler almış. Sanatın aynı zamanda bir zanaatçılık işi olduğuna inanan, John Ruskin, William Morris gibi birçok sanatçı ve Arts and Crafts, Art Nouveau gibi oluşumlar, mekanik üretime karşı el sanatlarının gerekliliğini savunmuştur. Özünde, bütün sanat dalları arasındaki ayrımı ortadan kaldırmayı amaçlayan Art Nouveau, önemli bir akım olarak dikkat çeker. Resim, heykel, mimarlık, gündelik eşya tasarımı gibi birçok alanda kendini gösteren akımın, karakteristik özelliği, kıvrımlı çizgi, ince işçilik, asimetrik kurgu gibi Uzakdoğu sanatında da önemi olan öğeleri kullanmış olmasıdır. Günümüz resminde bir ifade biçimi olarak ornament, Ekrem Yalçındağ'ın çalışmalarında, stilize biçimler, medyum, renk, uygulama tekniği gibi resimsel değerler bağlamında, haptik (dokunma hissi uyandıran) etkisi olan haz objelerine dönüşür
Özet (Çeviri)
The first appearance of the motifs that define the indicators of the sensation that one feels towards nature can be traced back to the beginning of human history. In primitive ages, people used ornaments to make their daily belongings visually effective. In visual arts, ornament is generally categorized within the context of repetition, homogeneity, naturalness and abstraction. The appreciation of decorative elements as a form of expression is more about the change in Western Art in the 19th century following the Industrial Revolution. In this century, the new forms of production that emerged due to industrialization negatively affected the craftsmanship productions which were considered valuable as they were handmade. Before the industrialization, the workshop productions, which were considered valuable in terms of handicrafts, were replaced by serial, rough, cheap, and ordinary products produced by machines in this century. Many artists who believed that art is also a handicraft such as John Ruskin, William Morris, and organizations such as Arts and Crafts and Art Nouveau defended the necessity of handicrafts against mechanical production. In essence, Art Nouveau, which aims to eliminate the distinction between all branches of art, draws attention as an important movement. The peculiar characteristic of the movement, which manifests itself in many areas such as painting, sculpture, architecture, and design of daily belongings, is that it uses elements that are also important in Far Eastern art such as curved lines, fine workmanship and asymmetrical structure. Ornament as a form of expression in contemporary painting is transformed into pleasure objects that have haptic (creating a feeling of touching) effects in Ekrem Yalçındağ's works within the context of pictorial values such as stylized forms, medium, color and application techniques.